1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Hosszúra nyúlt a tegnap este a brüsszeli EU-csúcs első napján, de a tagállamok többsége megegyezett egy új kormányközi szerződés aláírásában. A ma reggeli sajtótájékoztatókon a brit David Cameron kitörő lelkesedéssel konstatálta, hogy a szigetországban nem euróval fizetnek. Az EU-s reform a britek ellenállása miatt akadozik, a magyar fél bizonytalansága porszem a gépezetben.

Már az uniós csúcs előtt látszott, hogy a német-francia tandemnek a brit delegációval gyűlhet meg a baja. Londonnak persze az sincs ínyére, hogy az Európai Unió újabban "németül beszél", de leginkább saját szuverenitását félti, főleg ami a költségvetést és a pénzügyi szektor újraszabályozását illeti. A brit hagyománytisztelet és öntudat nem tudja elfogadni, hogy Brüsszel gyámságot gyakoroljon a korona felett - David Cameron már a csúcs előtt világosság tette, nem fog bele menni olyan kompromisszumokba, melyek sértik a brit érdekeket.

Euró: meg is mentik, meg nem is

Három évvel a Lisszaboni Szerződés elfogadása után az európai vezetők ismét új szerződés szükségességéről tárgyaltak. A tegnap esti maratoni megbeszélésen meg is mentették az eurót, meg nem is. Az eurózónatagok egyöntetűen támogatták a németek és a franciák által az asztalra tett szigorításokat, melyek első sorban a közös pénzt használó tagállamokat érintik. Nem teljesen újdonságról van szó, de legalább most az euróövezet tagjai végre összezártak, ami a körülmények ismeretében igenis komoly eredmény.

Az eurómentés most elfogadott menete mögött leginkább Angela Merkel portréja látszik kirajzolódni, a németek annyira következetesen tiltakoztak az eurókötvények bevezetése és az EKB szerepének átértékelése ellen, hogy még Nicolas Sarkozy is hajlandó volt ezekről lemondani, holott a franciák kezdetben támogatták a közös kötvénykiadást.

Cameron: örülök hogy nem tartozunk az eurózónához

A reggeli sajtótájékoztatók után még sem lehetünk teljesen elégedettek. Még ha az eurózónát most sikerült is megmenteni, az európai gazdasági integráció bizonyosan tovább akadozik - ennek elsődleges oka pedig jelenleg David Cameron, a brit miniszterelnök. Az európai sajtó legalább is most benne látja a "bűnbakot", meglehet a brit álláspont nem érhetett meglepetésként senkit.

Cameron nem rejtette véka alá véleményét ma reggel sem, mint mondta, örül, hogy nem tartoznak az eurózónához - persze mindehhez diplomatikusan hozzátette: "azt szeretnénk, ha az eurózóna tagállamai megegyezésre jutnának és megoldanák problémáikat".

Cameron az eurózónatagok által kötendő szerződésről azt mondta, ha "abban nem tudunk elérni bizonyos garanciákat a magunk számára, jobb, ha abból kimaradunk". A britek végül azért döntöttek a távolmaradás mellett, mert az új szerződés szerintük "nem szolgálja Nagy-Britannia érdekeit".

"Brit barátaink lehetetlent kérnek"

Sarkozy szintén reggel beszélt a sajtó munkatársai előtt. A francia elnök szerint "brit barátaink olyat kérnek, ami elfogadhatatlan". Párizs és Berlin egyértelmű célja az volt, hogy 27 tagállam csatlakozzon az új szerződéshez, amit egyelőre 17 tagállam támogat egyértelműen, a "többiek előtt nyitva áll a lehetőség".

Egyelőre három tagállam jelezte, hogy parlamenti ratifikációhoz köti a csatlakozást, köztük Magyarország - a magyar delegáció álláspontja sokáig nem volt egyértelmű, a reggeli sajtótájékoztatón Sarkozy Magyarországot még a britekkel egy kalap alá vette.

Cameron ugyanis azt szeretné, ha a britek felmentést kapnának a pénzügyi szektort érintő szabályozás alól, csakhogy Sarkozy szerint a többségi álláspont az, hogy épp ennek a szektornak  szabályozatlansága vezetett a válsághoz, éppen ezért felmentésről nem lehet szó.

Német kormánykörökben a csúcs előtt egyre pesszimistább volt a hangulat, pedig a 23 tagország meggyőzése nem is olyan rossz arány. Angela Merkel már a brüsszeli találkozó előtt jelezte, véleménye szerint az alapszerződés módosításához elég lenne a többségi akarat, nem kell mind a 27 tagállamnak egyetértenie azzal. És eddig leginkább az történt, amit Berlin akart.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG