- Oroszország az éjszaka folyamán ismét csapást mért Odessza kikötővárosra, az ukrán légierő jelentése szerint nyolc Shahed drónt és két Kalibr cirkálórakétát lőttek ki Ukrajnára. A légierő szerint egy biztonsági őr meghalt, amikor egy rakéta becsapódott a kikötő adminisztrációs épületébe, és megsérült az egyik teherterminál berendezése.
- Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egy videót tett közzé, amelyen az ukrán katonák azt mondják, hogy visszafoglalták Sztaromajorszke falut. A videón az ukrán harcosok azt mondják, hogy „felszabadították a Zaporizzsja városától keletre fekvő falut”.
- Vlagyimir Putyin orosz elnök elmondta, hogy az elmúlt napokban felerősödtek az ukrán támadások, elsősorban az ukrajnai Zaporizzsja régión áthaladó frontvonalon. Putyin a szentpétervári orosz–afrikai csúcstalálkozó apropóján az orosz tévének nyilatkozva azt mondta, hogy Ukrajna a front egyetlen részén sem aratott sikert.
- Kína segít Oroszországnak a nyugati szankciók kijátszásában, nagy valószínűséggel katonai és kettős felhasználású termékeket is szállít – derül ki az amerikai Nemzeti Hírszerzés Igazgatójának Hivatala (ODNI) által készített, csütörtökön ismertetett jelentésből. Kína mindeddig következetesen tagadta, hogy katonai felszerelést küldött volna Oroszországnak az ukrajnai hadműveletek 2022. február 24-i kezdete óta. „A Kínai Népköztársaság kettős felhasználású technológiát szállít, amelyet az orosz hadsereg az ukrajnai háborújának folytatásához használ fel, dacára a nemzetközi szankciók és exportkorlátozások jelentette barikádnak” - fogalmaztak a jelentés készítői. „A vámnyilvántartások szerint a kínai állami hadiipari cégek navigációs, zavaró eszközöket és harcirepülőgép-alkatrészeket szállítanak szankciós listára került orosz állami hadiipari vállalatoknak” – áll a dokumentumban. Az igazgatói hivatal egyben kiemelte, hogy Kína „még inkább létfontosságú partnerévé vált” Oroszországnak az ukrajnai orosz háború kezdete óta. Az ODNI hangsúlyozta, hogy a két ország növelte a jüanban bonyolított kétoldalú kereskedelmét, valamint fokozottan támaszkodnak pénzintézeteik belföldi fizetési rendszereinek alkalmazására. Az ODNI sajtójelentésekre hivatkozva azt is közölte, hogy Kína növelte az orosz energiahordozók importját, ideértve az Európából átirányított kőolajat és gázt.
- Az Európai Bizottságnak nincs pénze arra, hogy extra szállítási költségekkel segítse Ukrajnát a fekete-tengeri megállapodás összeomlása után – közölték források, akik azt mondták a Reutersnek, hogy a Bizottságnak nincs átmeneti pénze a költségvetésben, és nincs módja arra, hogy finanszírozza azokat a szállítási többletköltségeket, amelyekkel az ukrán gabonaexportnak szembe kell néznie a fekete-tengeri megállapodás lejártával.
- A New York Times beszámolója szerint a brit kormány beleegyezett, hogy a szankcionált orosz oligarchák több százezer dollárt költsenek például magánszakácsokra, sofőrökre és házvezetőnőkre, köszönhetően a számos szankciómentességnek.
(MTI, The Guardian)