A tiszteletreméltó hölgy, ahogy sokan nevezik, 1886 óta fogadja a látogatókat New Yorkban. Ez volt az az időszak, amikor világra szóló találmányok jöttek létre, amelyek jelentőségét akkor még nem is tudták felmérni. Ekkor már Amerikához az indiánok és a vadnyugat helyett a gazdagság és a korlátlan lehetőségek fogalmát kapcsolták, főleg a bevándorlók.
Akik az Újvilágba érkezve ezt a szobrot láthatták meg először. Ahogy a Titanic című filmben Jack barátja, Fabrizio mondja: „mintha már látnám a Szabadság szobrát”. Akkor még csak hajókkal lehetett megközelíteni Amerikát, és csak az Ellis Island-en keresztül.
A Szabadság-szobor ma nemcsak New York, de az USA leghíresebb jelképe, és a világ egyik leghíresebb és sokáig legmagasabb építménye. Maga a szobor „csak” 46 méter magas, de ha a lábazatot is beleszámítjuk, akkor a földtől a fáklyáig 93 métert tesz ki.
Új idegenvezetőket kellett felvenni
Azt talán nem mindenki tudja, hogy a szobrot Franciaország ajándékozta az Egyesült Államoknak és a munkálatokban oroszlánrésze volt Gustave Eiffel-nek, egy másik örök nemzeti jelkép tervezőjének.
Érdekesség, hogy a szobor kisebb példányai Tokióban, Párizsban és Las Vegasban is megtalálhatók. A Covid miatti 2020. márciusi bezárása óta novemberben nyílt meg ismét a szobor koronája, ahonnan páratlan a kilátás a városra. Ez egyben a világ egyik legnépszerűbb turisztikai célpontja.
Jerry Willis, a szobrot kezelő Nemzeti Park Szolgálat szóvivője emlékeztetett rá, hogy az újranyitás egybeesett a szobor felavatásának 136. évfordulójával.
Olyan sokan akarták ismét megnézni a szobrot, illetve megtekinteni a csodás panorámát – és nemcsak a külföldi turisták, hanem a kontinens minden pontján lakók –, hogy új személyzetet kellett toborozni, akiket tapasztalt idegenvezetők képeztek ki.
Négymillióan látogatnak a múzeumba
Akkora nyomást észleltünk a nyilvánosság részéről a korona novemberi újranyitása miatt, hogy rekordszámú alkalmazottat kellett felvennünk és munkába állítanunk, hogy felkészülten fogadhassuk a korona látogatóit – mondja Willis.
Meglepően későn, 2019 májusában, alig egy évvel a járvány előtt, nyílt meg a Szabadság-szobor múzeuma, amely annak építésével, történetével, jelenével és múltjával foglalkozik,
Évente a szobor és a múzeum több mint négymillió látogatót fogad, természetesen a számuk radikálisan csökkent a járvány idején, de most kezdik behozni az elmaradást.