3p

Az orosz vállalatok exportját közvetve erősítheti a világ országainak kibontakozóban lévő kereskedelmi
háborúja, amit Donald Trump büntetővámjai indítottak el. Nyitott kérdés, mekkorát kaszálhatnak.

Rövid távon nyertesei lehetnek az orosz exportőrök annak, hogy Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke büntetővámok bevezetésével akadályozza az amerikai kereskedelmet Kanadával, Mexikóval, Kínával és az Európai Unióval.

A Moscow Times összeállítása szerint mivel továbbra is inkább csak energiahordozókat és élelmiszer-alapanyagokat tudnak kínálni, túl nagy nyereségre nem számíthatnak. Az említett országok közül elsősorban az Egyesült Államok és Kína romló viszonyából húzhat hasznot Oroszország. Kína Trump kétszer 10 százalékos vámemelésére válaszul az amerikai LNG-re és mezőgazdasági termékekre vetett ki új vámokat. Ennek bármely agrártermelő ország a nyertese lehet, köztük Oroszország is. Ugyanakkor szakértők szerint első körben inkább a dél-amerikai élelmiszer-exportőrök számíthatnak kínai megrendelésekre. Ami a hosszabb távot illeti az a kérdés, hogy a jelenlegi amerikai kereskedelmi politika mennyire lesz tartós. A oroszok aktívabbak lehetnek a kínai piacon, ha a pekingi hatóságok visszaengedik az orosz búzát az ázsiai ország piacára.

Még az energiahordozó-export sem ígér nagy lehetőségeket

Elvileg az orosz energiakivitel nőhet Kínában, hiszen az egyik pekingi válaszlépés éppen az amerikai LNG kínai importjának vámemelése volt. Az orosz exportőrök szintén LNG-vel vagy a Szibériából Kínába tartó gázvezeték szállításainak növelésével próbálhatják meg kiszorítani a megdrágult amerikai exportot.

Fókuszban az LNG is / A kép illusztráció
Fókuszban az LNG is / A kép illusztráció
Fotó: Unsplash

A gondjuk az, hogy Kína energiaellátásában szerény szerep jut az amerikai vásárlásoknak. A kínai vámadatok szerint 2024-ben az ázsiai ország energiaellátásának mindössze egy százalékát biztosították az Egyesült Államokból érkező energiahordozó-szállítások. Más források ugyan kicsit 10 százalék fölé teszik ezt az arányt, de ez se javítja igazán az orosz cégek helyzetét. A kínaiak ugyanis szeretik diverzifikálni beszerzéseiket, és olaj- és gázimportra igénybe vehetnek kazah és mianmari szállítókat is. Ugyanez a helyzet a szénnel, amit szintén tudnának szállítani az oroszok. Kína kevés szenet importált az Egyesült Államokból és saját hazai kitermelését is növelheti.

Közvetett károk érhetik az orosz exportvállalatokat

A kereskedelmi háború első körben a feldolgozott termékeket exportáló országokat fogja elkaszálni. A délkelet-ázsiai államok, Vietnám és Kína lesznek először a vesztesek, ám ez tovább fog gyűrűzni azokra az országokra, amelyek ezeknek szállítanak valamit, például olajat – mondta az Oroszországban ismert közgazdász, Dmitrij Nyekraszov Deutsche Wellének.

Az orosz szempontból pozitív hatások között ugyanakkor felmerül a lehetőség, hogy a korábbinál rosszabb helyzetbe kerülő vállalatok kevésbé fognak törődni azokkal a szankciókkal, amelyek akkor fenyegetik őket, ha oroszokkal üzletelnek. Hasonló hatása lehet, ha az Egyesült Államoktól elforduló országok elmozdulnak a dollárelszámolástól és az amerikai pénzügyi elszámolási rendszerek használatától. Ez azonban nagyon hosszú folyamat lehet és nincs olyan kapcsolat, hogy amennyivel gyengül az amerikai jelenlét a világgazdaságban, annyival erősödik az orosz. Nyekraszov szerint, ha valóban kibontakozik egy nagy világszintű kereskedelmi háború, akkor a világ országainak legkisebb gondja is nagyobb lesz annál, mint hogy Oroszországgal, Ukrajnával és a két ország háborújával foglalkozzanak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Tovább zaklatja az amerikai egyetemeket Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 10:04
Az Egyesült Államok elnöke újabb lépéssel gyalogol bele országa egyetemeinek függetlenségébe. Úgy véli, kormánya dolga kipurgálni a baloldali-liberális elhajlást az intézmények működéséből.
Makro / Külgazdaság Litvánia felkészül az orosz invázióra, leporolták a légvédelmi szirénákat
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 08:56
Vilnius önkormányzata evakuálási tervet készített arra az esetre, ha az országra támadó orosz csapatok egy invázió során közel kerülnének Litvánia fővárosának elfoglalásához.
Makro / Külgazdaság Elhúzódnak a buszon az utasok a megcsonkított orosz exkatonáktól
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 07:49
Halvány élet vár azokra az orosz katonákra, akik elvesztik egyik végtagjukat az ukrán fronton. Egy állami támogatással működő alapítvány hivatott segíteni rajtuk, amit Vlagymir Putyin rokona vezet.
Makro / Külgazdaság Hány magyar cég szeretne árat emelni és mire számítanak?
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 06:35
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU támogatásával végzett – felmérése szerint áprilisban a fogyasztók és az üzleti világ kilátásai is javultak kissé márciushoz képest. 
Makro / Külgazdaság Jaksity György: A vámháború csak egy álca, a fő cél az amerikai demokrácia lebontása
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 24. 05:44
A közgazdász, a Budapesti Értéktőzsde egykori elnöke, a Concorde Értékpapír alapítója, elnöke az április 22-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 74. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Most tényleg rossz hírt kapott Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 16:03
Kellemetlen eredményre jutott egy felmérés.
Makro / Külgazdaság Megéri gyorsan tankolni, mert fordulat jöhet a kutaknál
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 09:54
A héten csütörtökön a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is emelkedni fog bruttó 3-3 forinttal.
Makro / Külgazdaság IMF: árnyék vetül a 2025-ös gazdasági növekedésre
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 16:59
Csökkentette globális növekedési előrejelzését a Nemzetközi Valutaalap (IMF) az Egyesült Államok vámintézkedései és a kialakult, jelentős kockázati tényezőkkel terhelt nemzetközi környezetre reagálva, egyben javaslatokat fogalmazott meg a kereskedelempolitika irányainak módosítására kedden kiadott World Economic Outlook (WEO) jelentésében.
Makro / Külgazdaság Jön a baj, ez a jel árulkodik a válság előszeléről
Buksza blog | 2025. április 22. 15:03
A közgazdászok órákon át elemzik a makrogazdasági adatok táblázatait, hogy előre jelezhessék a gazdasági folyamatok alakulását – pedig létezik ennél egyszerűbb megoldás is.
Makro / Külgazdaság Dániáról vehetne példát mindenki, Magyarország e mutatóban nem a sor végén végzett 2024-ben
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:47
Európai szinten csökkent az államháztartási hiány, de nőtt az államadósság aránya a GDP-hez viszonyítva. Miként teljesítettek az egyes országok?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG