3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az orosz vállalatok exportját közvetve erősítheti a világ országainak kibontakozóban lévő kereskedelmi
háborúja, amit Donald Trump büntetővámjai indítottak el. Nyitott kérdés, mekkorát kaszálhatnak.

Rövid távon nyertesei lehetnek az orosz exportőrök annak, hogy Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke büntetővámok bevezetésével akadályozza az amerikai kereskedelmet Kanadával, Mexikóval, Kínával és az Európai Unióval.

A Moscow Times összeállítása szerint mivel továbbra is inkább csak energiahordozókat és élelmiszer-alapanyagokat tudnak kínálni, túl nagy nyereségre nem számíthatnak. Az említett országok közül elsősorban az Egyesült Államok és Kína romló viszonyából húzhat hasznot Oroszország. Kína Trump kétszer 10 százalékos vámemelésére válaszul az amerikai LNG-re és mezőgazdasági termékekre vetett ki új vámokat. Ennek bármely agrártermelő ország a nyertese lehet, köztük Oroszország is. Ugyanakkor szakértők szerint első körben inkább a dél-amerikai élelmiszer-exportőrök számíthatnak kínai megrendelésekre. Ami a hosszabb távot illeti az a kérdés, hogy a jelenlegi amerikai kereskedelmi politika mennyire lesz tartós. A oroszok aktívabbak lehetnek a kínai piacon, ha a pekingi hatóságok visszaengedik az orosz búzát az ázsiai ország piacára.

Még az energiahordozó-export sem ígér nagy lehetőségeket

Elvileg az orosz energiakivitel nőhet Kínában, hiszen az egyik pekingi válaszlépés éppen az amerikai LNG kínai importjának vámemelése volt. Az orosz exportőrök szintén LNG-vel vagy a Szibériából Kínába tartó gázvezeték szállításainak növelésével próbálhatják meg kiszorítani a megdrágult amerikai exportot.

Fókuszban az LNG is / A kép illusztráció
Fókuszban az LNG is / A kép illusztráció
Fotó: Unsplash

A gondjuk az, hogy Kína energiaellátásában szerény szerep jut az amerikai vásárlásoknak. A kínai vámadatok szerint 2024-ben az ázsiai ország energiaellátásának mindössze egy százalékát biztosították az Egyesült Államokból érkező energiahordozó-szállítások. Más források ugyan kicsit 10 százalék fölé teszik ezt az arányt, de ez se javítja igazán az orosz cégek helyzetét. A kínaiak ugyanis szeretik diverzifikálni beszerzéseiket, és olaj- és gázimportra igénybe vehetnek kazah és mianmari szállítókat is. Ugyanez a helyzet a szénnel, amit szintén tudnának szállítani az oroszok. Kína kevés szenet importált az Egyesült Államokból és saját hazai kitermelését is növelheti.

Közvetett károk érhetik az orosz exportvállalatokat

A kereskedelmi háború első körben a feldolgozott termékeket exportáló országokat fogja elkaszálni. A délkelet-ázsiai államok, Vietnám és Kína lesznek először a vesztesek, ám ez tovább fog gyűrűzni azokra az országokra, amelyek ezeknek szállítanak valamit, például olajat – mondta az Oroszországban ismert közgazdász, Dmitrij Nyekraszov Deutsche Wellének.

Az orosz szempontból pozitív hatások között ugyanakkor felmerül a lehetőség, hogy a korábbinál rosszabb helyzetbe kerülő vállalatok kevésbé fognak törődni azokkal a szankciókkal, amelyek akkor fenyegetik őket, ha oroszokkal üzletelnek. Hasonló hatása lehet, ha az Egyesült Államoktól elforduló országok elmozdulnak a dollárelszámolástól és az amerikai pénzügyi elszámolási rendszerek használatától. Ez azonban nagyon hosszú folyamat lehet és nincs olyan kapcsolat, hogy amennyivel gyengül az amerikai jelenlét a világgazdaságban, annyival erősödik az orosz. Nyekraszov szerint, ha valóban kibontakozik egy nagy világszintű kereskedelmi háború, akkor a világ országainak legkisebb gondja is nagyobb lesz annál, mint hogy Oroszországgal, Ukrajnával és a két ország háborújával foglalkozzanak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG