Globálisan mintegy 1620 közepes méretű összeolvadási és felvásárlási tranzakciót hajtottak végre az idei év első negyedében, összesen 146 milliárd dollár értékben. Ez volumenben csaknem 20 százalékos, összértékben pedig mintegy 11 százalékos visszaesést jelent éves alapon.
Az átlagos tranzakciós érték meghaladta a 90 millió dollárt, ami ebben a szegmensben új rekordot jelent. A kilátásba helyezett tranzakciók száma továbbra is magas szinten áll, ami azt valószínűsíti, hogy az év további részében újra növekedő pályára állhat az összeolvadási és felvásárlási piac – derült ki a BDO közleményéből.
A vállalat pénzügyi tanácsadási üzletágának ügyvezetője szerint tovább folytatódik a világgazdasági konjunktúra, a finanszírozási költségek pedig továbbra is nagyon alacsony szinten mozognak, így az év eleji jelentős visszaesést követően várhatóan korrigál majd az M&A piac. Hozzátette: számítani kell arra, hogy a korábbinál magasabb részvényárfolyamok miatt, a túlértékeltség kockázatának elkerülése érdekében a tranzakciók nagyobb hányada zajlik majd részvénycsere formájában.
Észak-Amerika a legaktívabb
Az előző fél év során kilátásba helyezett, de még le nem zárt tranzakciók száma az előző negyedévhez hasonlóan jelenleg is közel áll a 8300-hoz, a feltételek kedvező alakulása esetén pedig alaposan lecsökkenhet a visszatartott ügyletek száma, hiszen egyre több jel utal arra, hogy a piac az érettség fázisába jutott, vagyis a további kivárás könnyen az ügyletek végleges meghiúsulását jelentheti. A kilátásba helyezett tranzakciók 31 százaléka Észak-Amerikában, 13 százaléka Kínában, míg további 8 százalék a kelet-közép-európai régióban várható.
2018 első negyedében a felvásárlási tranzakciók csaknem negyede az ipari és vegyipari szektorban volt, 21 százalékkal részesedett a TMT (technológia, média, telekommunikáció), míg 13 százalékkal az üzleti szolgáltatások, 10 százalékkal pedig az energetika és bányászat szektora vette ki részét a piaci folyamatokból.
Ugyanebben az időszakban a magántőke alapú kivásárlások aránya 15 százalékra emelkedett, az ebben a körben márt 115 millió dolláros átlagos ügyletérték pedig 2014 utolsó negyedéve óta a legmagasabb. A vállalati felvásárlási folyamatok jelentős része az 500 millió dollár alatti, úgynevezett közepes méretű tranzakciók területén zajlik, ezért a teljes piac mozgását is alapvetően ez a szegmens határozza meg.
Óriási felvásárlás: a Vodafoné lesz az UPC A Vodafone megállapodásra jutott a Liberty Global-lal annak magyar, cseh, német és román leányvállalatainak megvásárlásáról, összesen mintegy 18,4 milliárd euró cégértéken. Ezzel a Vodafone Magyarország a mobil piacon hozzávetőlegesen 25 százalékos, a vezetékes szélessávú szolgáltatások piacán mintegy 24 százalékos, a kereskedelmi televíziózás területén pedig csaknem 19 százalék körüli lesz a részesedése az országban. Részletek >>> |