3p
Volodimir Zelenszkij New Yorkban kijelentette: az amerikai elnök nem gyakorolt nyomást rá júliusi telefonbeszélgetésükkor - közölte egy ukrán hírportál.
Volodimir Zelenszkij (Wikimedia Commons/Kvartal95)

"Senki sem gyakorolhat rám nyomást, mert egy független ország államfője vagyok. Rám a világon csak egy ember gyakorolhat nyomást, a fiam, aki hatéves" - jelentette ki Zelenszkij orosz újságírók kérdésére válaszolva.

Magán- és bizalmas beszélgetés volt

Az ukrán hírportál szerint a CNN amerikai televíziónak nyilatkozva Zelenszkij "magán- és bizalmas beszélgetésnek" nevezte a Trumppal folytatott telefonbeszélgetést. Ezt arra a kérdésre válaszolta: lát-e összefüggést az Ukrajnának hadiipari kiadásokra szánt amerikai pénzügyi segély visszatartása és a Joe Biden volt amerikai alelnök elleni nyomozásra vonatkozó követelés között. Kitérő választ adott arra is, akarja-e, hogy a telefonbeszélgetésük leiratát nyilvánosságra hozzák. Erre mindössze annyit felelt: "meglátjuk".

Az ukrán elnök az ENSZ Közgyűlésének 74. ülésszaka alkalmából látogatott New Yorkba, a tervek szerint még a nap folyamán négyszemközt tárgyal Donald Trumppal.

A találkozóra épp az Egyesült Államokban kibontakozó belpolitikai botrány közepette kerül sor, amelybe akaratán kívül Ukrajna is belekeveredett. A múlt héten az amerikai sajtóban olyan információk láttak napvilágot, hogy Donald Trump a telefonbeszélgetéskor személyes indokból nyomást gyakorolhatott Zelenszkijre, hogy a fő demokrata elnökválasztási riválisának tartott Joe Biden és fia, Hunter ellen indítson vizsgálatot - emlékeztetett az ukrán hírportál.

Az ügy miatt vizsgálat indul Trump ellen

Hunter Biden korábban egy bizonytalan tulajdonú és korrupciógyanús, magánkézben lévő gázvállalat, a Burisma Holdings igazgatótanácsának tagja volt, és a cégtől jelentős pénzátutalásokat kapott. A sajtóhírek szerint Trump "Kijevet megzsarolva" visszatartotta egészen szeptemberig az Ukrajnának már a törvényhozás által is jóváhagyott katonai célú pénzügyi támogatást. Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata párti elnöke kedden bejelentette: az alsóház hivatalosan elindítja az alkotmányos felelősségre vonási eljáráshoz (impeachment) szükséges vizsgálatot Donald Trump ellen.

Ukrán elemzők szerint Kijevnek az az érdeke, hogy kikeveredjen az amerikai belpolitikai botrányból, és mind a republikánus, mind a demokrata oldallal egyformán jó kapcsolatban legyen.

Arra a kérdésre, hogy kezdeményezi-e a Donyec-medencei válság rendezésével foglalkozó úgynevezett normandiai formátumnak a kibővítését, azaz szándékozik-e meghívni az Egyesült Államokat és Nagy-Britanniát a tárgyalásokra, azt válaszolta: egyelőre a négy normandiai ország (Ukrajna, Oroszország, Németország és Franciaország) lát munkához. "Hogy mi fog ezután következni, meglátjuk" - tette hozzá.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság „A kétharmados győzelem a csodák világába tartozik, de vannak csodák” – jelentette ki Gulyás Gergely a Kormányinfón
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 12:57
Nem csak a választások előtti utolsó, hanem a jubileumi 200. Kormányinfót vezényelte le Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő. 
Makro / Külgazdaság Itt a fordulat? Péntektől olcsóbb lesz a tankolás
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 12:42
Annak, aki piaci árat fizet – és ha a benzinkutakon is megmutatkozik az árcsökkenés.
Makro / Külgazdaság Ezúttal csak 47 milliárdot fogadott el a magyar állam
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 12:24
Pedig adtak volna még bőven pénzt a befektetők.
Makro / Külgazdaság Somogyi Zoltán: Van oka Orbán Viktornak aggódni
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. április 9. 10:57
A Political Capital szociológus alapítója az április 8-ai élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 95. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Nagy üzleteket kötött J. D. Vance Budapesten
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 10:44
Sok-sok milliárd forint értékben vesz fegyvert, olajat és erőművet Magyarország, illetve magyar cégek.
Makro / Külgazdaság Leesett az elemzők álla: váratlan fordulat Németországban
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 10:21
Pont az ellentétét várták.
Makro / Külgazdaság Jöhet a fordulat az amerikai kamatoknál?
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 08:34
Egyre inkább fontolgatják a kamatemelés lehetőségét a Fed döntéshozói.
Makro / Külgazdaság Megreccsent a román gazdaság egyik fontos pillére
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 08:19
Csökken a termelés, de még így is hatodik helyen vannak az unióban.
Makro / Külgazdaság A világ szenved, Kína nevet – de miért nem hiányzik nekik az olaj?
Litván Dániel | 2026. április 9. 05:41
Évtizedek óta készülnek erre a helyzetre, és most több szempontból is learatják a babérokat. Miért nem fáj annyira a világ legnagyobb olajimportőrének az iráni válság?
Makro / Külgazdaság Már hivatalos, hogy megvárja az új kormányt a magyar ipar a felfutással
Imre Lőrinc | 2026. április 8. 16:06
A vártnál jóval erősebb januári teljesítmény után februárban ismét csalódást keltett a magyar ipar. Ráadásul a közel-keleti háború okozta energiaárrobbanás hatásai még nem is látszódtak meg a visszaesésben. Ha minden jól alakul – és a feltételes mód itt duplán indokolt –, akkor 2026-ban talán véget érhet az ipar három éve tartó vesszőfutása.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG