A legnagyobb baloldali brit napilap keddi kommentárja szerint Obama elnökségének jelentőségét illusztrálhatja, hogy "mindenki, aki ma él, emlékezni fog arra, hogy éppen hol volt Obama eskütételének pillanatában".
Az új amerikai elnök "a lehetetlent váltotta valóra", amikor a tehetősek megadóztatását, a szegények adójának csökkentését, az éghajlatváltozás kezelését, és George Bush külpolitikai irányvonalának megfordítását ígérve nyerte meg az elnökválasztást - áll a The Guardian írásában.
A lap szerint Obama éppen akkor került elő a semmiből, amikor minden eddiginél nagyobb szükség van a jó politikára. Nem elképzelhetetlen a globális pénzügyi rendszer összeomlása, a kormányok ezermilliárdokat ömlesztenek olyan bankokba, amelyek eltékozolták a bizalmat, a jövőbeni súlyos adósságok a közszolgáltatásokat sodorják veszélybe, tartós munkanélküliséggel, reáljövedelem-csökkenéssel fenyegetnek.
Ebben a helyzetben jön egy ember, aki azt mondja: meg tudja menteni a világot. Az óriási veszély előtérbe sodort valakit, akiben megvan a most szükséges intellektus, jellem és meggyőzőképesség ígérete - áll a baloldali brit lap keddi kommentárjában.
A konzervatív The Daily Telegraph szerint "ritka fénypont a jelenlegi sötét időkben" egy olyan elnök beiktatása, aki a derűlátást és a reményt testesíti meg. Obama azonban félelmetes kihívásokkal kénytelen szembenézni, és helyzetét még nehezebbé teszi, hogy oly sokat várnak tőle.
Az elnöki beiktatás - különösen újoncok esetében - mindig különleges alkalom. Barack Obamához azonban olyan várakozások fűződnek, mint egyetlen újonc elnökhöz sem a mély recesszió idején megválasztott Franklin Roosevelt óta.
Ráadásul - mivel ő az első afroamerikai elnöke az Egyesült Államoknak - egy olyan embercsoport reményeinek is meg kell felelnie, amelynek tagjai alig 44 éve kaptak teljes körű politikai jogokat - áll a The Daily Telegraph kommentárjában.
Bushnak nincs lelkiismeret-furdalása
Mindenki Obamát akarja látni
Az Obama-terv csak az első lépés
MTI