Az 529 szavazattal, 150 ellenszavazat és 14 tartózkodás mellett elfogadott állásfoglalásban az EP-képviselők sajnálatukat fejezik ki amiatt, hogy a Bizottság engedett az Európai Tanács 2020 decemberi, nem kötelező érvényű következtetéseiben foglaltaknak, és a mechanizmus alkalmazásáról szóló útmutató megfogalmazásával késlelteti a költségvetési feltételrendszerről szóló rendelet végrehajtását, áll az EP közleményében.
A képviselők szerint
a bizottsági iránymutatások nem változtathatják meg, bővíthetik ki vagy korlátozhatják a feltételrendszerről szóló rendeletet.
Az útmutató értelme az lehet, hogy tisztázza, hogyan alkalmazzák majd a gyakorlatban a jogszabályt, hogyan és milyen módszertan alapján zajlik majd az eljárás.
Az EP egyrészt arra szólítja fel a Bizottságot, hogy a rendelethez dolgozzon ki egy világos, pontos és felhasználóbarát panaszbenyújtási rendszert.
Másrészt azt kéri, hogy
késedelem nélkül vizsgálja ki a jogállamiság bármely olyan megsértését, amely „kellően közvetlenül érinti az Unió költségvetésével való hatékony és eredményes pénzgazdálkodást vagy az Unió pénzügyi érdekeinek védelmét”.
Mint fogalmaznak:
„egyes tagállamokban a helyzet már most azonnali [...] intézkedést tesz szükségessé".
A Bizottságnak mielőbb be kell számolnia a Parlamentnek a vizsgálat alá vont első ügyekről, teszik hozzá a képviselők.
Egyúttal bírálják a Bizottságot azért, mert az szerintük nem tartotta be a rendelet alkalmazásának kezdő időpontjaként és az iránymutatás elfogadásának határidejeként a Parlament által kitűzött június elsejei időpontot.
Üdvözlik David Sassoli EP-elnök június 23-i levelét, amelyben a Parlament elnöke felszólította a Bizottságot, hogy azonnal és teljes körűen alkalmazza a rendeletet.
Ha a Bizottság nem lép, akkor az EP az Európai Bíróság elé viszi az ügyet.
A jogállamisági mechanizmusról és a magyar kormányt érő kritikákról szóló legutóbbi háttéranyagunkat itt olvashatják: Utolsó figyelmeztetés Orbán Viktornak – tényleg elzárhatják az uniós pénzcsapokat.