Ami visszahúzta a gazdaság lendületét
A Cleveland Federal Reserve Bank által összeállított áprilisi jelentés szerint az amerikai gazdasági teljesítménye február közepétől március végéig tovább növekedett ugyan, a feldolgozóipart azonban némileg visszavetette a dollár árfolyamának az erősödése, az olajárak csökkenése, illetve a szokatlanul kemény téli időjárás.
Így állnak a régiók
A tartalékbank rendszer 12 szövetségi régiójából a Fed nyolcban mérsékeltnek vagy visszafogottnak jellemezte a gazdasági növekedést növekedését, míg a többiben stabilnak vagy lassúnak.
A felmérés a csökkenő energiaárakkal összefüggésbe hozható módon a gazdasági növekedésre nézve két ellentétes gazdasági folyamatot állapított meg: egyrészt növekedtek a lakossági kiadások, másrészt az energiaiparban csökkent a foglalkoztatottság, illetve több régióban visszaesett az olajkutatási és feltárási tevékenység.
"Több régióban is megfigyelhető volt az energiaárak csökkenéséből származó megtakarításoknak a kiskereskedelmi forgalom növekedésre gyakorolt ösztönző hatása, hasonlóképpen a kedvezőre fordult időjárásé is" - írja a dokumentum.
Az energiaipartól eltekintve a szakképzett munkaerő iránti kereslet változatlanul erőteljes a többi gazdasági szektorban, ezen kívül néhány régióban már "mérsékelt vagy közepes" erejű béremelkedési nyomást is észleltek a jelentés összeállítói. Egyes régiókban pedig már nehézségek tapasztalhatók a kellőképpen magasan képzett munkaerő toborzásában.
A dokumentum megállapítja, hogy az időjárási viszontagságok utóhatásainak múltával a gazdasági növekedés újabb lendületre tehet szert. Ennek a jelei már érzékelhetőek a turisztikai ágazatban és az üzleti célú utazások terén. A növekedési ütem az év hátra lévő részében fenn is marad.
Rosszabb lett a mostani
Az előző, márciusi jelentéshez képest valamelyes borúsabb megfogalmazást alkalmazó gazdasági állapotjelentés alapján előfordulhat, hogy a Fed kénytelen lesz későbbre halasztani kamatemelése eredetileg júliusra tervezett kezdetét - vélik a hírügynökségek által idézett szakértők.
A jelentés az első negyedévről formálódó nem túl kedvező képet igazolja. Az, hogy nem került sor a jövőkép megfogalmazásának a javítására, arra utal, hogy az amerikai gazdaságnak nehezére esik nagyobb lendületre szert tennie - mondta Millan Mulraine, a TD Securities közgazdásza a Reuters hírügynökségnek.
A kialakuló kép éppenséggel nem a küszöbön álló kamatemelések mellett szóló érv - mondta Anthony Karydakis, a New York-i Miller Tabak befektetési stratégája.