Gazdasági kitekintésében (Economic Outlook) a szervezet úgy véli, hogy Magyarország az idén követi Csehországot a recesszióba, miközben a legnagyobb régiós állam, Lengyelország számára emelte az idei növekedésre vonatkozó becslést. Az OECD tanulmánya kiemelte, hogy a magyar gazdaság aktivitása, melyet elsősorban az export hajt várhatóan az idén vissza fog esni. A gyenge forint, az emelkedő olajárak és az indirekt adók emelkedése miatt az árak emelkedésével lehet számolni. A kitekintés szerint a belső kereslet fokozatosan tér majd magához 2013-ban már növekedés jellemezheti a hazai gazdaságot.
A tanulmány szerint a fiskális konszolidációs lépésekkel ki lehet majd kerülni az EU túlzottdeficit eljárása alól, valamint a közpénzügyek is egyensúlyba kerülhetnek. Az IMF-EU-megállapodás létrejöttével vissza fog térni a befektetők bizalma Magyarország iránt, megteremtődhetnek a monetáris alkalmazkodás feltételei és a növekedést is elősegítheti a megállapodás. A szervezet becslése szerint a megállapodás a nemzetközi hitelezőkkel 75 bázispontos - 6,25 százalékra történő - kamatcsökkentést tenne lehetővé az idei év végéig. Az OECD előrejelzése szerint idén 3 százalék, míg jövőre 2,9 százalék lehet a hiány.
Az OECD előrejelzése szerint idén 1,5 százalékkal csökken a hazai gazdaság teljesítménye, jövőre pedig 1,1 százalékos GDP növekedés feltételezhető. A jelenlegi kitekintésében a szervezet jelentősen lefelé módosította növekedési prognózisait a hazai gazdasággal kapcsolatban. A szervezet novemberben az idei évre még "csak" 0,6 százalékos visszaeséssel számolt.Az OECD mellett többek között a GKI Gazdaságkutató, a Pénzügykutató, az Európai Unió, az EBRD, az Equilor, a Capital Economics, a BNP Paribas, a Goldman Sachs is a GDP csökkenését valószínűsíti 2012-ben.
Az Unió tagországai közül a szervezet Csehország, Görögország, Magyarország, Olaszország, Portugália, Szlovénia és Spanyolország esetében számol visszaeséssel. Az elemzők szerint az OECD-országokban átlagosan 1,6 százalékra mérséklődik az idén a gazdasági növekedés üteme a tavalyi 1,8 százalékról, majd jövőre 2,2 százalékra gyorsul.
A világgazdaság átlagánál borúsabb jövő jósolnak az OECD szakértői az euróövezeti országoknak: szerintük itt az idén 0,1 százalékkal csökkenhet a gazdaság teljesítménye, és jövőre is csak 0,9 százalékkal nőhet az átlagos GDP. A legnagyobb növekedés Németországban és Franciaországban várható, 1,5 és 0,6 százalék. Az Egyesült Államokban, Kanadában és Japánban 2,4 százalék, 2,2 százalék és 2,0 százalék GDP-növekedést prognosztizál az OECD.
Az elemzők most is nyomatékosan felhívták a figyelmet arra, hogy a költségvetési konszolidációnak strukturális reformokkal kell párosulnia, hogy a kiigazítási folyamat amennyire csak lehet növekedésbarát legyen. A szervezet szerint a globális gazdaság kezd magához térni, ugyanakkor a fellendülés még törékeny, sok a kockázat, főleg az euróövezet miatt.