A britek közel négy év után most először költöttek kevesebb pénzt a boltokban - a Visa friss adatai szerint májusban 0,8 százalékkal alacsonyabb volt a fogyasztói költések összege 2016 azonos hónapjánál. 2013 szeptembere óta most először lett negatív az éves összehasonlítású adat; az előző hónaphoz képest jelentősen, 1,9 százalékkal estek a költések.
A Visa illetékes vezetője szerint a Visa indexe egyértelműen jelzi, hogy az emelkedő árak és stagnáló bérek mellett egyre több brit érzi a nyomást. A brit gazdaság egyre inkább a stagnálás jeleit mutatja, az üzleti és fogyasztói bizalomra pedig újabb csapást mért, hogy Theresa May miniszterelnök politikai terve az előrehozott választások kiírásával csúnyán félrecsúszott, és nem sikerült megszereznie a többséget a parlamentben a konzervatívoknak, akik így kisebbségi kormányzásra kényszerültek. Ez komoly bizonytalanságot vet fel a Brexit-tárgyalások kapcsán, és felveti egy újabb választás esélyét a közeljövőben.
Gyengélkedőre került a gazdaság
Miután a britek tavaly megszavazták, hogy kilépnek az Európai Unióból, a font sokat gyengült - a 10 százalékkal gyengébb brit deviza magasabb infláció formájában csapódik le a lakosságnál, az áremelkedés 2013 szeptembere óta nem látott szintre gyorsult. A múlt heti választási eredmények okozta bizonytalan helyzet hatására további veszteségeket könyvelt el a font.
A friss adatok szerint a kiskereskedelmi forgalom 7 éve nem látott mértékben zuhant, az ipari termelés és az építőipar teljesítménye szintén gyenge volt. A brit gazdaság teljesítménye 2017 első negyedévében a G7 országok közül a leggyengébb volt - emlékeztet a Reuters.
Lesz még rosszabb is
A Visa közlése szerint egyébként a legnagyobb csökkenést a közlekedésre és ruházatra fordított összegekben mérték, de az építőipari költés is nagyobbat esett, mint az elmúlt 5 évben bármikor. A háztartásokra nehezedő nyomás a várakozások szerint a következő időszakban tovább nőhet, miután a Bank of England gyorsuló inflációt vár.