A politikai, gazdasági, társadalmi és közegészségügyi örvényben vergődő brit konzervatív kormány azzal az ígérettel lépett hatalomra, hogy megállítja az illegális bevándorlást. Eddig ezen ígéretüket nem tudták teljesíteni. A Franciaországból csónakokkal érkező menekültek és migránsok száma erősen megugrott: míg tavaly 2 ezren voltak, addig idén eddig már 7 ezren – ráadásul a szeptember rekordot hozott.
A kitörési pont
A népszerűségi mutatóiban a közelmúltban a Munkáspárt mögé szorult konzervatív pártnak lépnie kellett a belső feszültség levezetésére. Először is kiszivárogtatták a sajtónak elképesztő ötleteiket az illegális migráció visszaszorítására, majd Priti Patel belügyminiszter a vasárnapi pártkongresszuson egy tüzes beszédben 8 alkalommal hozta elő az „illegális” migráció démonát. A hadjárat apró szépséghibája, hogy Patel családja az 1970-es években Ugandából érkezett Angliába.
De ez már senkit sem érdekel a konzervatívoknál. A belügyminiszter ráadásul már nemcsak az embercsempészeknek üzent hadat, hanem azon ügyvédeknek és civil szervezeteknek is, akik minden jogi eszközzel lassítják a döntéshozatalt, illetve a kiutasítást.
A konzervatívok kiszivárogtattak olyan javaslatokat, amelyek a törvénytelenül Angliába érkező menekülteket és migránsokat a 7000 kilométerre fekvő Ascencion szigetre száműzné (ezt aztán elvetették, mondván, „érzékeny katonai létesítmények” vannak a szigeten).
Azon ötletet is megfutatták a polgárok között, miszerint a szabálytalanul érkezőket 40 éves kompokra, vagy kiszolgált olajfúrótornyokra vinnék. De ideiglenes elszállásolási helyszínként felmerült a La Manche csatornában található Wight-sziget, az Ír-tengeren fekvő Man-sziget, a Skócia fölött fekvő Shetland-szigetek, Moldova és Marokkó is.
Ausztrália az új példakép
Az nyilvánvaló, hogy Anglia most a vitatott ausztrál politikát utánozza, amely a menekültek és migránsok hajóit távol tartja a partjaitól és őket Pápua Új-Guineában, a Manus-szigeten és Naurun szállásolja el – olyan körülmények között, hogy az elmúlt évtizedben több tucat haláleset történt ezekben a táborokban.
Az új angol irányvonal kidolgozója Tony Abbott korábbi ausztrál miniszterelnök, akit nemrégen zsoldjába fogadott London, mint kereskedelmi tanácsadót. Patel belügyminiszter egyben ausztrál mintára pontrendszert akar bevezetni a jövőbeni legális bevándorlás kézben tartására.
A brit bulvársajtó diadalittasan idézi Alexander Downer volt ausztrál külügyminisztert, aki szerint, ha az ausztráloknak sikerült az embercsempészek tevékenységét ellehetetleníteni, akkor ezt az Egyesült Királyság is meg tudja tenni.
Downer szerint a hajóval érkező migránsokat biztosítani kell arról, hogy soha nem kaphatnak letelepedési engedélyt, ami jelentős visszatartó erőt jelenthet.
„Világos üzenetet kell küldeni. Aki hajóval próbál eljönni az Egyesült Királyságba, azt soha nem szabad beengedni. Meg kell semmisíteni az embercsempészek üzleti modelljét.”
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)