Ezzel Magyarország tíz helyet javított az előző évi pozíciójához képest, a számos pozitív változásnak és bevezetett kezdeményezésnek köszönhetően. Az EU egészségügyi rendszereit évente felmérő Európai Egészségügyi Fogyasztói Index 31 országot értékelve tette a 14. helyre a magyar egészségügyet. A rangsort Hollandia vezeti 839 ponttal, utána Dánia (a Diabetes Index 2008 első helyezettje), Ausztria (az Európai Egészségügyi Fogyasztói Index 2007 legjobbja), Luxemburg, majd Svédország következik.
Az Európai Egészségügyi Fogyasztói Index az európai egészségügyi rendszerek olyan, évente közzétett rangsora, melyet hat kulcsterület vizsgálata alapján állítanak fel: betegjog és betegtájékoztatás, e-egészségügy, várólisták hossza, eredményességi mutatók, a szolgáltatások típusa és elérhetősége, valamint a gyógyszerellátás. |
Ezen kívül Magyarország azért is kapott jobb helyezést, mert nagy számú specialistával rendelkezik - fül-orr-gégészekkel, szemészekkel, onkológusokkal, traumatológusokkal, sebészekkel, nőgyógyászokkal, urológusokkal, bőrgyógyászokkal, pszichiáterekkel és addiktológusokkal.
Arne Björnberg, az Európai Egészségügyi Fogyasztói Index kutatási igazgatója szerint a magyarok "jó munkát végeztek a betegek jogai, a tájékoztatás és az internetes egészségügyi portálok terén". Ennek ellenére - tette hozzá -, ha az egészségügy tényleges teljesítményéről van szó, "Magyarország lejjebb kerül a rangsorban".
Johan Hjertqvist, aki az Európai Egészségügyi Fogyasztói Indexet készítő Health Consumer Powerhouse elemző és információs szervezet elnöke, a mutatók elemzése alapján úgy vélekedett, hogy Magyarország a gyógyszerellátás színvonalemelésével is javíthatná saját pozícióját az európai országok között.
Rákban halnak meg a pestiek
A Miniszterelnöki Hivataltól vesznek el pénzt az egészségügyre
Átállt az egri kórház
Egyáltalán nem érzik jól magukat a magyar orvosok
MTI