![]() |
A Republikánus Párt 2016-os elnökjelöltségére pályázó Donald Trump (MTI/EPA/Richard Ellis) |
A sorrend:
- Trump a voksok 46,6 százalékát kapta.
- Marco Rubio floridai szenátor a szavazatok mintegy 23,5 százalékát,
- A texasi Ted Cruz a voksok 20,2 százalékát,
- Ben Carson sebészprofesszor 5,6 százalékát,
- Ohio állam kormányzója, John Kasich pedig 3,7 százalékát szerezte meg.
A New York-i milliárdos ingatlanmágnás ezzel újabb lépést tett, hogy megszerezze a republikánus elnökjelöltségét, miközben két legfőbb vetélytársa, Rubio és Cruz az agresszív kampányolás ellenére is jócskán lemaradt tőle.
Kik állnak Trump mögött?
Győzelmi beszédében Donald Trump hangsúlyozta, hogy nyert a férfiak és a nők, a fiatal és az idős korosztály, a tanult és a kevésbé tanult rétegek körében egyaránt. Kiemelte, hogy a spanyolajkú nevadaiak 46 százaléka rá szavazott, és fontosnak tartotta megemlíteni, hogy az evangéliumi keresztények jelentős és befolyásos tábora is mögé állt.
Az amerikai televíziós és rádiós műsorokban megszólaltatott nevadaiak szinte kivétel nélkül arról beszéltek, hogy dühösek Washingtonra, a politikai elitre, és felháborítja őket, ahogyan a szövetségi kormány az ország ügyeit intézi.
Pontos adatokat nem tettek közzé, de a választásra jogosultak közül sokan jelentek meg a jelölőgyűléseken. A tömeg több helyen némi zavart is okozott; akadt, ahol duplán szavaztak, máshol nem volt elegendő szavazócédula. A szavazócédulákat összegyűjtő önkéntesek némelyikén Trump-feliratú trikó virított, ami sokakat felháborított.
Trump a kampányban ugyan nem járta a kisvárosokat, Nevada két nagyvárosára, Las Vegasra és Renóra összpontosított, de jól szervezett helyi hálózattal dolgozott.