Londoni pénzügyi elemzők szerint az ismét zuhanó nyersolajárak növelték annak kockázatát, hogy az orosz gazdaság az idei visszaesés után jövőre is recesszióban marad.
Nagy érvágás Oroszországnak
Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics közgazdászai hétfőn ismertetett tanulmányukban közölték: számításaik szerint minden 10 dollárnyi olajáresés éves szintre vetítve 25 milliárd dollár exportbevételtől fosztja meg Oroszországot. Ez az orosz hazai össztermék (GDP) várható idei nominálértékének 2 százalékával egyenlő.
A Brent olajfajta éves árfolyama. Friss adatok >>> |
A ház elemzői hangsúlyozzák, hogy a teljes orosz exportnak több mint a felét a nyersolaj és az olajtermékek adják. A földgázexport jóval kevésbé fontos a bevételek szempontjából, de mivel a gázárak szorosan követik az olajárakat, minden 10 dollárnyi olajárcsökkenés az orosz földgázexportban is 5 milliárd dolláros éves bevételkiesést okozhat - áll a Capital Economics elemzésében.
A rubel bánhatja
A cég szerint az olajáresés költségvetési hatásait az is befolyásolja, hogy mi történik a rubellel. Az alacsonyabb olajárak a rubelt is gyengítik - az orosz fizetőeszköz az elmúlt egy hónapban 8 százalékot gyengült a dollárhoz képest -, ami növeli a dollárban elszámolt olajexport rubelértékét, és ez enyhíti, bár nem semlegesíti teljesen a költségvetési bevételekre gyakorolt negatív hatást. A gyengébb rubel azonban az inflációt is magasabban tartja, korlátozva a jegybank kamatcsökkentési mozgásterét.
Mindezek nettó eredménye az, hogy az olajárak esése csökkenti az orosz exportjövedelmet és a költségvetési bevételeket, gyengíti a rubelt, felhajtja az inflációt, és a jegybankot feszesebb monetáris politikára kényszeríti, mint amilyenre más körülmények között szükség lenne - érvelnek hétfői tanulmányukban a Capital Economics londoni elemzői.
Ez történhet az olajjal
A ház központi előrejelzési forgatókönyve azt valószínűsíti, hogy a nyersolaj hordónkénti árfolyama a következő negyedévekben lassú ütemben felfelé araszol majd, és 2016 végére eléri az 55 dollárt. A cég 2016 egészére 50 dolláros átlagos olajárral számol, és e forgatókönyv megvalósulása esetén 0,3 százalék körüli orosz GDP-növekedést jósol jövőre.
A Capital Economics londoni elemzői szerint ugyanakkor számos alternatív forgatókönyv is elképzelhető, köztük az, amelyben a nyersolaj árfolyama a 35 dollár körüli legutóbbi mélypont közelében marad. A cég modellszámításai szerint ebben az esetben az orosz exportbevételek az alapeseti forgatókönyvhöz képest 55 milliárd dollárral zuhannának, a GDP-érték pedig 1,5 százalékkal visszaesne, vagyis az orosz gazdaság az idei évre várt recesszió után a jövő év egészét is recesszióban töltené.
Ez a legrosszabb eset?
A Capital Economics londoni közgazdászai kidolgoztak egy még szélsőségesebb szimulációt is, amelyben az átlagos olajár 2016-ban 25 dollár lenne hordónként. A ház számításai szerint ez 80 milliárd dolláros exportbevétel-kiesést és 3 százalékos GDP-csökkenést okozna, a hazai össztermék 8 százalékára duzzadó államháztartási hiány mellett.
Más nagy londoni házak új előrejelzései szerint az orosz gazdaságot már a jelenlegi olajárak is várhatóan recesszióban tartják jövőre. A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői felülvizsgált előrejelzésükben közölték, hogy várakozásuk szerint a globális alaptípusnak tekintett Brent olajfajta hordónkénti átlagára 2016 első negyedében mindössze 35 dollár lesz, újabb cserearányromlási sokkot okozva az orosz gazdaságban.
A JP Morgan új prognózisa ennek alapján az, hogy az orosz hazai össztermék az idén 3,8 százalékkal, jövőre további 0,2 százalékkal visszaesik. A cég eddig 3,7 százalékos idei GDP-csökkenést és 0,5 százalékos jövő évi növekedést várt az orosz gazdaságban. Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) legutóbbi térségi előrejelzése ennél is meredekebb, 2015 egészére 4,2 százalékos, 2016-ra 1,2 százalékos visszaesést jósolt az orosz gazdaságban.