A Világgazdaság által készített összeállítás szerint a képet árnyalja, hogy tavaly októberben jelentős visszaesést láthattunk, vagyis a bázishatásnak fontos szerepe van a növekedésben. A havi adat csak kismértékű bővülésről tanúskodik: szeptemberhez viszonyítva 0,05 százalékkal emelkedett a GYIA. A gyenge bázis és a visszafogott havi adat arra utal, hogy a növekedés továbbra is viszonylag lassú maradhat.
Mennyi lesz a vége? Nemrég közölték az MNB friss növekedési előrejelzését, a jegybank még a kormánynál is optimistább - részletek >> |
Kedvezően hatott, hogy a reálkamat csökkenő tendenciát mutat, a pénzkínálat reálértéke növekszik, és az Ifo-index is javult. Ugyanakkor a Budapesti Értéktőzsde vezető indexének (BUX) reálértéken számított esése, valamint a rövid és a hosszú lejáratú kamatkülönbség emelkedése nem segítette a GYIA-t.
Az év hátralévő részében a gazdaság lendülete fennmaradhat a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitelprogramjának és a gyenge bázisnak köszönhetően. Kockázatot jelent, hogy a kormányzat nem fogadta el a pénzintézetek javaslatát a devizahitelesek mentése kapcsán, ami arra is utalhat, hogy a pénzügyi szektorra súlyos teher nehezedhet - írja a Világgazdaság.
A gyorsulási irányadó nemzetközi módszereken alapuló, a magyar viszonyokhoz igazított leadingindikátor típusú mutató, amelyet a GDP-t jól előre jelző részindikátorokból hoztak létre. A GYIA az adott hónap reálgazdasági teljesítményét jellemzi, mivel a jelzőszámok megfelelő idejű késleltetettjeit szerepelteti. |