Pár nap alatt "rendkívüli fenyegetés" lett a "semmiféle fenyegetésből"
Észak-Korea változatlanul "rendkívüli fenyegetést" jelent az Egyesült Államokra - szögezte le Donald Trump amerikai elnök pénteken újságíróknak, miután meghosszabbította a 2008 óta érvényben lévő "országos vészhelyzetet" - számol be a hírről az MTI.
Az elnök alig pár nappal korábban - a Kim Dzsongun észak-koreai vezetővel Szingapúrban tartott csúcstalálkozó után - még azt mondta, hogy "Észak-Korea semmiféle nukleáris fenyegetést nem jelent", a csütörtöki kormányülésen pedig arról beszélt, hogy Észak-Koreában már megkezdődött az atomfegyver-mentesítés.
Ehhez képest pénteken Trump elnöki rendelettel egy évre meghosszabbította az Észak-Koreára vonatkozó úgynevezett "országos vészhelyzetet", és egyúttal megújította a gazdasági szankciókat is. Az elnöki utasítás kimondja, hogy "a fegyverekhez felhasználható hasadóanyagok megléte és elterjedése" és a phenjani kormány politikája és cselekedetei "továbbra is szokatlan és különleges fenyegetést jelentenek az Egyesült Államok nemzetbiztonságára, külpolitikájára és nemzetgazdaságára".
Bárcsak leírták volna, miről beszélgettek...
Pedig ha a történelmi Trump-Kim-találkozó utáni bejelentéseket nézzük, minden olyan szépen alakult. A gond csak az, hogy nem hagyatkozhatunk semmi másra, csak a két résztvevő emlékezetére - márpedig mindkét fél híres arról, hogy szeret nagyot mondani, hogy finoman fogalmazzunk. Amerikának a legfontosabb a koreai nukleáris leszerelés lenne, Észak-Koreának pedig az országot sújtó gazdasági szankciók feloldása - és bár ezt állítólag megígérték egymásnak, "idő hiányában" nem írtak le ebből semmit, a tárgyalásról pedig leirat sem készült.
Persze egy írásos dokumentum is csak annyit ér, amennyit betartanak belőle - korábban is voltak már hasonló ígéretek Kim Dzsongun apja részéről az atommentesítésre, de az soha nem valósult meg.
Kim Dzsongun a szingapúri csúcstalálkozón ugyan állítólag ígéretet tett országa teljes és ellenőrizhető atomfegyver-mentesítésére, de ennek konkrét feltételeit és lépéseit Washington és Phenjan még nem dolgozta ki. Mike Pompeo, az amerikai diplomácia irányítója - ahogyan a héten fogalmazott - "a közeli jövőben" Phenjanba látogat, éppen a részletek egyeztetése végett. Ennek fényében Trump csütörtöki kijelentése, miszerint Észak-Koreában már megkezdődött az atomfegyver-mentesítés, minimum fenntartásokkal kezelhető.
Eddig csak Kim Dzsongun nyert a találkozóval
Az egyetlen kézzelfogható eredménye tehát a találkozónak eddig az, hogy legitimálta Kim Dzsongun hatalmát: a történelemben először fordult elő, hogy hivatalban lévő amerikai elnök kvázi egyenlő partnerként kezelt egy észak-koreai diktátort, és tárgyalóasztalhoz ült vele. A közös amerikai-dél-koreai hadgyakorlatok felfüggesztése szintén Phenjan sikere.
Nem könnyíti meg a helyzet értékelését Donald Trump sajátos stílusa sem. Nemrég úgy fogalmazott: működik a kémia Kim Dzsongun és közötte. "Ő egy ország vezetője, és szerintem erős vezetője, senki ne gondoljon róla mást" - fogalmazott. Meglátása szerint amikor Kim Dzsongun beszél, a népe figyel rá. "Azt akarom, hogy az én népem ugyanezt tegye" - tette hozzá. Amikor azonban pár perccel később az egyik riporter rákérdezett, hogyan is gondolja ezt, Trump azt mondta: "csak vicceltem, nem érti a szarkazmust".