Ahogy arról már korábban írtunk, januárban a munkanaphatástól tisztítva 1,6 százalékkal bővült az ipari termelés volumene a Központi Statisztikai Hivatal első becslése szerint. Éves összevetésben 6,5 százalékkal haladta meg az idén januári adat a tavalyi év első hónapjáét, a tisztított adat azonban elmaradt a decemberi növekedéstől. Az elemzők egyetértenek abban, hogy bár gyengébb ütemben, de idén is folytatódik majd az ipar bővülése.
Az Erste vezető makrogazdasági elemzője, Ürmössy Gergely szerint a 6,5 százalékos éves bővülés például kizárólag annak volt köszönhető, hogy idén a január 2 munkanappal hosszabb volt, mint a tavalyi, ezt közölte az Erste a Privátbankár.hu-val. Ugyanakkor az iparági beszerzésimenedzser-indexek továbbra is arra utalnak, hogy az idei évben is folytatódik az ipar bővülése, igaz, valamivel lassabb tempóban: a bank 3-4 százalékos növekedést vár az idei évre.
Megérezzük az autógyárakat
A Takarékbank elemzője, Suppan Gergely szerint a kifejezetten kedvező konjunktúramutatók ellenére tavaly gyenge teljesítményt nyújtott az ipari termelés, ezen belül pedig különösen gyenge volt a járműgyártás kibocsátása, amit részben a hazai autógyárakban elvégzett modellfrissítések is okozhattak. Meglátása szerint a következő hónapokban így mindenképp javuló eredményekre számíthatunk, hozzátette ugyanakkor, hogy az Audinál tavaly decemberben rendelték el a műszak visszafogását, ami így lassíthatja a bővülést. A Takarékbank 3,5 százalékos növekedést vár az év egészére.
Az ING vezető makrogazdasági elemzője, Virovácz Péter szerint a januári adat valamivel erősebb, mint a tavalyi évben mért 0,9 százalékos átlagnövekedés. Meglátása szerint szintén az Audinál hozott döntések foghatták vissza a termelést. Ezzel szemben némiképp árnyalja a jövőről alkotott képet, hogy a friss német ipari rendelési adatok havi összevetésben 7 százalék feletti mértékben zuhantak, amire 2009 óta nem volt példa. Tekintettel arra, hogy a magyar ipar nagyban függ a német ipari rendelésektől, ez inkább negatív irányba billentheti az idei várakozásokat, így az ING meglátása szerint idén átlagosan 2 százalék alatt maradhat az ipari termelés bővülése.