Mohamed Bazoum nigeri elnököt eltávolították a hatalomból - jelentette be csütörtökre virradóra katonák egy csoportja a nyugat-afrikai ország állami televíziójában.
Amadou Abdramane ezredes kilenc másik - egyenruhát viselő - katonatiszttel körülvéve közleményt olvasott fel az RTN televízióban, miszerint a védelmi és biztonsági erők eldöntötték: "véget vetnek az ismert rezsimnek a romló biztonsági helyzet és rossz kormányzat miatt". Az ezredes továbbá bejelentette, hogy az ország határait lezárták, és országos éjszakai kijárási tilalmat rendeltek el este tíz órától reggel öt óráig, a köztársasági intézmények működését pedig felfüggesztették.
A puccsisták óva intettek egy esetleges külföldi katonai beavatkozástól. Mindemellett hangsúlyozták, hogy Bazoumnak nem esik bántódása.
Abdramane szót ejtett egy úgynevezett Országos Tanács a Haza Megmentéséért nevű testületről, amelyről azt mondta, hogy átvette a hatalmat az országban. Egyelőre nem világos, hogy Abdramane ezredes és a kilenc katonatiszt az egész nigeri hadsereg nevében beszél-e. A bejelentés azt követően érkezett, hogy az elnöki gárda szerdán sikertelen tárgyalásokat követően őrizetbe vette az államfőt.
Az Egyesült Államok és az ENSZ is elítélte a puccsot, Bazoum elengedését követelik
Antony Blinken amerikai külügyminiszter csütörtökön Mohamed Bazoum haladéktalan szabadon engedését követelte. "Mélységesen aggasztók a nigeri fejlemények. Néhány órája beszéltem Bazoum elnökkel és világossá tettem, hogy határozottan támogatjuk őt, mint az ország demokratikusan megválasztott elnökét" - mondta Blinken hozzátéve, hogy az Egyesült Államok "szorosan nyomon követi a helyzetet".
António Guterres ENSZ-főtitkár is határozottan elítélte a nigeri "kormány alkotmányellenes megváltoztatását". A főtitkár szóvivője, Stéphane Dujarric szerdai közleményében jelezte: Guterrest mélységesen aggasztja Mohamed Bazoum elfogása. "A főtitkár a Niger demokratikus alapelveit aláásó tevékenységek azonnali beszüntetésére szólít fel" - tette hozzá Dujarric.
Az egykori francia gyarmatot 2021 óta irányította az első demokratikus elnökként megválasztott Mohamed Bazoum. Az 1960-ban kihirdetett függetlenné válása óta négy államcsínyt és számos puccskísérletet hajtottak végre a nagy kiterjedésű, szegény sivatagi országban. 2021. március 31-én, két nappal az államfő beiktatása előtt a nigeri hatóságok már megakadályoztak egy kísérletet a Mohamed Bazoum elleni katonai hatalomátvételre.
Külpolitikai szakírónk, Káncz Csaba korábbi elemzése a Száhel-övezetről:
A puccskísérlet egyébként napra pontosan egy hónappal azután történik, hogy védelmi együttműködési megállapodásról szóló szándéknyilatkozatot írt alá a magyar honvédelmi miniszter és a nigeri védelmi miniszter június 26-án Budapesten.