A teleszkóp egy rendkívül összetett műszaki berendezés, amelyet az Egyesült Államokban építettek a NASA irányításával, és amely az európai és kanadai űrügynökségek műszereit is tartalmazza. Az MTI korábbi összefoglalója szerint 1990-ben indított Hubble űrteleszkóp utódjaként beharangozott eszköz a világegyetem legkorábbi korszakát fogja feltárni.
A NASA alábbi videóján láthatóak a kilövés pillanatai:
We have LIFTOFF of the @NASAWebb Space Telescope!
— NASA (@NASA) December 25, 2021
At 7:20am ET (12:20 UTC), the beginning of a new, exciting decade of science climbed to the sky. Webb’s mission to #UnfoldTheUniverse will change our understanding of space as we know it. pic.twitter.com/Al8Wi5c0K6
Miután eléri a világűrt, a NASA legnagyobb hatékonyságú és legösszetettebb űrteleszkópja infravörös fény segítségével kutatja a következő évtizedekben a kozmoszt, a Naprendszeren belüli bolygókat és holdakat, a legősibb és a legtávolabbi galaxisokat.
A NASA második igazgatójáról, James Webbről elnevezett űrtávcső a Földtől mintegy másfél millió kilométerre, a Föld-Nap rendszer L2 Lagrange-pontjából fogja megfigyelni a Naprendszer objektumait, és öt-tíz éven keresztül készít korábban elérhetetlen érzékenységű és felbontású felvételeket. (Az L2 az az egyensúlyi pont, ahol a Nap és a Föld gravitációs ereje összpontosul.)
Az űrtávcső több mint egy évtizedes csúszással indult útjára, költségei meghaladták a 10 milliárd dollárt, ami csak a holdraszálláshoz és a Nemzetközi Űrállomás költségeihez mérhető - beüzemelése azonban hatalmas tudományos áttöréseket alapoz meg, olyan ismereteket szerezhetünk a világegyetem történetéről, felépítéséről, amelyek akár alapjaiban is újraírhatják eddigi ismereteinket. A távcső még hetek múlva kerül végső pozíciójába, utána kezdődik a műszerek kalibrálása - hónapok múlva érkezhetnek az első eredmények.