A Commerzbank pénzügyi elemzői azt mondták, a magyar kormány valószínűleg ódzkodna a közvetlen pénzügyi segítség elfogadásától, tekintettel az ahhoz kötött szigorú IMF-feltételrendszerre. Az eddigi kormányzati nyilatkozatok olyasféle elővigyázatossági egyezmény lehetőségére utalnak, mint amilyen Románia és az IMF között is fennáll. Ez nem jelent közvetlen pénzfolyósítást, és abban az esetben tenné lehetővé az IMF-támogatást, ha a magyar kormánynak hirtelen nagyobb finanszírozási szükségletei jelentkeznének.
A Commerzbank szerint egy ilyen "biztosítási megoldás" valószínűleg önmagában hozzájárulna a magyar kockázati felárak jelentős eséséhez, és ha "reális" megállapodás születik az IMF-fel, "ki van kövezve az euró forintárfolyamának lefelé vezető útja is". A ház elemzői azonban úgy gondolják, a forint további erősödése szempontjából fontos "a jó légkör kialakítása" olyan "gyümölcsöző tárgyalásokhoz", amelyek megteremtik egy reális egyezség alapját, bármiféle nagyobb végrehajtási kockázat nélkül.
A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni elemzőinek értékelése szerint ugyanakkor nem várható, hogy az előző napi bejelentést gyors megállapodás követi. A ház várakozása alapján a tárgyalások nehezek lesznek, mivel a kormány valószínűleg megpróbálja korlátok közé szorítani a jövőbeni IMF-programhoz kötődő feltételeket, és törekedni fog az IMF-fel történő újbóli kapcsolatfelvétel "politikai árának minimalizálására is".
A GS szerint azonban egy hiteles IMF-programmal Magyarország elkerülheti a mind lassabb növekedéshez társuló egyre erősebb költségvetési megszorítások "ördögi spirálját". A cég londoni szakelemzői emellett azt is mondják, egy ilyen program - vagy "legalábbis az arról szóló hiteles megállapodás" - hozzájárulhat annak elkerüléséhez is, hogy Magyarország államadós-osztályzata a befektetésre már nem ajánlott kategóriába kerüljön át, az IMF-egyezség ugyanis javíthatja a gazdaságpolitika kiszámíthatóságát.
A GS közgazdászai kiemelték, hogy a kiszámíthatósági tényező volt az egyik oka a Fitch Ratings és a Standard & Poor's múlt hétvégi negatív hitelminősítői lépésének is. (A Fitch egy hete az addigi stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra változtatta a befektetési ajánlású sáv alsó szélén lévő, "BBB mínusz" szintű magyar adósosztályzat kilátását, az S&P pedig negatív kihatású megfigyelés alá vette az általa Magyarországra érvényben tartott, ugyancsak "BBB mínusz" besorolást.) Az IMF-tárgyalások a bejelentés napján nyilatkozó londoni elemzők egyöntetű véleménye szerint is elejét vehetik a magyar leminősítésnek.
Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) bankcsoport londoni globális felzárkózó térségi kutatórészlegének vezetője a tárgyalási szándékról csütörtökön közzétett bejelentés után úgy vélekedett, hogy a tárgyalások hírével Magyarország "időt nyerhet a hitelminősítőknél", és elképzelhető, hogy a hitelminősítők - ha szándékukban állt a magyar adósosztályzat rontása - ezt a döntésüket most elhalasztják.
Neil Shearing, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-befektetési elemzőház, a Capital Economics felzárkózó piaci főközgazdásza az MTI-nek a csütörtöki bejelentés után szintén azt mondta, hogy elképzelhetőnek tartja a hitelminősítői döntések halasztását. Ugyanígy vélekedtek az HSBC bankcsoport londoni elemzőrészlegének felzárkózó piaci szakértői, akik szerint az IMF-nek ugyan nyilatkoznia kell még a lehetséges megállapodás mibenlétéről, de ha az egyezség létrejön, az elégséges lehet a befektetési ajánlású magyar államadós-besorolások megőrzéséhez, és akár a jegybanki kamatemelések elkerüléséhez is.
Olcsóbb lett a CDS-ünk is Az előző napi jelentős csökkenés után pénteken is a 600 bázispontos határ alatt volt a magyar államadósság-törlesztési kockázatot jelző CDS-ek ára. Az egyik vezető londoni piaci adatszolgáltató, a CMA DataVision szakelemzőinek kimutatása szerint a magyar kormánykötvények nem teljesítővé válásának rizikójára köthető piaci biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) középárfolyama az 590,1 bázispontos előző záró után 586 bázispont környékén mozgott pénteken. A hét első felében mértek jóval 610 bázispont feletti magyar CDS-középárfolyamokat is. Ez azt jelenti, hogy a magyar csőd elleni határidős biztosítási tranzakciók éves középárfolyama most hozzávetőleg 586 ezer euró minden 10 millió eurónyi magyar szuverén adósságra, 30 ezer euróval olcsóbb a hét elejinél. A magyar CDS-ek ára 2009 márciusában - a Lehman Brothers amerikai nagybank 2008. őszi bukása után indult globális pénzügyi válság kiteljesedésének idején - érte el legutóbbi csúcsát, 630 bázispontos középárfolyammal. |