3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A bázeli székhelyű Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) a múlt héten publikálta friss negyedéves jelentését. A jelentés kitér egyrészt az elmúlt hónapok kiélezett mozgásaira, amelyek a rendszer törékenységére utaltak, másrészt foglalkozik a dollárban denominált adósságok növekedésével a fejlődő világban, különösen Kínában.

A jelentés általánosságban megállapítja, hogy a világgazdaság komoly kihívások elé néz. A monetáris politikák minden erőfeszítés ellenére nem normalizálódtak, mert a gazdaságoknak nem sikerült lerázni függőségüket a monetáris stimulusokról. A tőzsdéken látható eufória ellenére a befektetések alacsony szinten ragadtak. Ahelyett, hogy termelőkapacitásokat hoznának létre, a nagy cégek gyakran inkább saját részvényeik visszavásárlásán tüsténkednek. 

Ha elhal a zene

Úgyszintén, noha a hosszútávú növekedési kilátások panganak, az adósságállomány továbbra is emelkedik. A laza monetáris politika a "permanens likviditás illúzióját" teremtette meg, ami egyre kockázatosabb befektetésekre ösztönzik a befektetőket. Nem jó jel az sem, hogy a piacok rendkívül visszafogottan reagáltak az elmúlt hónapokban a geopolitikai konfliktusokra. Az ukrajnai és a közel-keleti konfliktusok okoztak némi kilengést a piacokon augusztus elején, de ez az aggodalom hamar elhalt és a kockázatkereső hajlam és a hozamvadászat újra visszatért. Minél tovább szól a zene és minél hangosabban, annál fülsiketítőbb lesz után a csend" - figyelmeztet a BIS.

A jelentés a közelmúlt két fő pénzpiaci fejleményére koncentrált: egyrészt az augusztusi és októberi kiélezett mozgásokra, amelyek a rendszer törékenységére utaltak, másrészt pedig dollárban denominált adósságok növekedése a fejlődő világban, különösen Kínában.

A BIS kiemeli az október 15-ét, amikor a 2008 szeptemberi Lehman-csődhöz hasonló fejlemények történtek. Az extrém napon belüli fejlemények megmutatták, hogy mennyire érzékenyek lettek a pénzpiacok kisebb meglepetésekre is. Október 15-én a 10 éves amerikai államkötvényhozamok 37 bázispontot estek, nagyobbat, mint 2008 szeptember 15-én, amikor a Lehman Brothers csődbe ment. 

A dollár kitartó erősödésének pedig a várhatóan divergáló monetáris politikák tükrében komoly kihatása lesz a világgazdaságra. A helyi valuták tartós leértékelődése a dollárral szemben sok dollár-adósságal bíró cég hitelképességét csökkentheti és ez a fejlődő piacokon a monetáris kondíciók szigorodásával járhat. 

Kína a figyelem középpontjában

A Lehman csődje óta a fejlődő piacokon az adósság szintje átlagosan 30 százalékkal növekedett és napjainkban a teljes adósság eléri a GDP 175 százalékát. Jelenleg 2600 milliárd dollárnyi devizahitel-állománya van a feltörekvő piaci vállalatoknak, aminek háromnegyede dollárban van denominálva. A legnagyobb növekedése a Kína felé történő hitelezésben következett be. Az ázsiai hatalom lett a fejlődő világ legnagyobb hitelfelvevője, mára elérve az 1100 milliárd dolláros szintet. Ez Brazília esetében 311 milliárd, India és Dél Korea esetében pedig 200-200 milliárd dollárt tesz ki. 

Míg 2008 végén Kína a fejlődő világ adósságának 6 százalékát birtokolta, ez 2014 közepére 28 százalékra ugrott, mivel a kínai bankok és vállalatok évi 47 százalékkal növelték hitelfelvételüket. Kína tartalékait elégségesnek tartják elemzők arra, hogy nagyobb cégeit kimentse egy komolyabb megrendülés esetén. De egy komolyabb válság esetén komolyan fontolóra kell vennie amerikai kötvényei piacra dobását, ami pedig felfelé nyomja az amerikai kamatokat és súlyos turbulenciákat idéz elő a pénzpiacokon. 

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mészáros Lőrinc padlógázzal nyomul az agráriumban
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 10:07
A felcsúti milliárdos nem foglalkozik hangfelvételekkel, hanem azt csinálja, amihez nagyon ért: vagyonkezelő céget alapít. Ebből sosem lehet elég.
Makro / Külgazdaság Nagy a baj: Németországban érik a gazdaságpolitikai fordulat
Káncz Csaba | 2024. november 26. 09:32
Súlyos helyzetbe került a német gazdaság, ezért Friedrich Merz CDU vezető kész az adósságfék reformjára, ha jövő februárban átveszi a kormányrudat. De az adósságot a jövőben csak beruházásokra lehet felhasználni, szociális kiadásokra nem. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Trump végre kiterítette kártyáit – itt vannak az első konkrét lépések
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 06:29
Donald Trump bejelentette: jelentős vámokat vet ki az Egyesült Államok három legnagyobb kereskedelmi partnerére, Kanadára, Mexikóra és Kínára.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton is irigykedve nézhet erre az adatra
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 11:24
Kilőtt a lengyel ipar.
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomnak kedden az üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 09:58
Emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság EKB-kamatdöntés: megszólalt a francia jegybankvezér
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 08:38
Francois Villeroy szerint Trump gazdasági protekcionizmusa inflációt fog gerjeszteni a tengerentúlon.
Makro / Külgazdaság Drasztikusan csökkentették a slágergyógyszer árát, de így is van vele probléma
Buksza blog | 2024. november 24. 18:46
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó súlycsökkentő gyógyszere eddig legendásan drága volt, ám úgy tűnik, hogy a kínai piac megszerzése érdekében tudják sokkal olcsóbban is adni. Azért még így is nehéz rámondani, hogy olcsó.
Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG