3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A bázeli székhelyű Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) a múlt héten publikálta friss negyedéves jelentését. A jelentés kitér egyrészt az elmúlt hónapok kiélezett mozgásaira, amelyek a rendszer törékenységére utaltak, másrészt foglalkozik a dollárban denominált adósságok növekedésével a fejlődő világban, különösen Kínában.

A jelentés általánosságban megállapítja, hogy a világgazdaság komoly kihívások elé néz. A monetáris politikák minden erőfeszítés ellenére nem normalizálódtak, mert a gazdaságoknak nem sikerült lerázni függőségüket a monetáris stimulusokról. A tőzsdéken látható eufória ellenére a befektetések alacsony szinten ragadtak. Ahelyett, hogy termelőkapacitásokat hoznának létre, a nagy cégek gyakran inkább saját részvényeik visszavásárlásán tüsténkednek. 

Ha elhal a zene

Úgyszintén, noha a hosszútávú növekedési kilátások panganak, az adósságállomány továbbra is emelkedik. A laza monetáris politika a "permanens likviditás illúzióját" teremtette meg, ami egyre kockázatosabb befektetésekre ösztönzik a befektetőket. Nem jó jel az sem, hogy a piacok rendkívül visszafogottan reagáltak az elmúlt hónapokban a geopolitikai konfliktusokra. Az ukrajnai és a közel-keleti konfliktusok okoztak némi kilengést a piacokon augusztus elején, de ez az aggodalom hamar elhalt és a kockázatkereső hajlam és a hozamvadászat újra visszatért. Minél tovább szól a zene és minél hangosabban, annál fülsiketítőbb lesz után a csend" - figyelmeztet a BIS.

A jelentés a közelmúlt két fő pénzpiaci fejleményére koncentrált: egyrészt az augusztusi és októberi kiélezett mozgásokra, amelyek a rendszer törékenységére utaltak, másrészt pedig dollárban denominált adósságok növekedése a fejlődő világban, különösen Kínában.

A BIS kiemeli az október 15-ét, amikor a 2008 szeptemberi Lehman-csődhöz hasonló fejlemények történtek. Az extrém napon belüli fejlemények megmutatták, hogy mennyire érzékenyek lettek a pénzpiacok kisebb meglepetésekre is. Október 15-én a 10 éves amerikai államkötvényhozamok 37 bázispontot estek, nagyobbat, mint 2008 szeptember 15-én, amikor a Lehman Brothers csődbe ment. 

A dollár kitartó erősödésének pedig a várhatóan divergáló monetáris politikák tükrében komoly kihatása lesz a világgazdaságra. A helyi valuták tartós leértékelődése a dollárral szemben sok dollár-adósságal bíró cég hitelképességét csökkentheti és ez a fejlődő piacokon a monetáris kondíciók szigorodásával járhat. 

Kína a figyelem középpontjában

A Lehman csődje óta a fejlődő piacokon az adósság szintje átlagosan 30 százalékkal növekedett és napjainkban a teljes adósság eléri a GDP 175 százalékát. Jelenleg 2600 milliárd dollárnyi devizahitel-állománya van a feltörekvő piaci vállalatoknak, aminek háromnegyede dollárban van denominálva. A legnagyobb növekedése a Kína felé történő hitelezésben következett be. Az ázsiai hatalom lett a fejlődő világ legnagyobb hitelfelvevője, mára elérve az 1100 milliárd dolláros szintet. Ez Brazília esetében 311 milliárd, India és Dél Korea esetében pedig 200-200 milliárd dollárt tesz ki. 

Míg 2008 végén Kína a fejlődő világ adósságának 6 százalékát birtokolta, ez 2014 közepére 28 százalékra ugrott, mivel a kínai bankok és vállalatok évi 47 százalékkal növelték hitelfelvételüket. Kína tartalékait elégségesnek tartják elemzők arra, hogy nagyobb cégeit kimentse egy komolyabb megrendülés esetén. De egy komolyabb válság esetén komolyan fontolóra kell vennie amerikai kötvényei piacra dobását, ami pedig felfelé nyomja az amerikai kamatokat és súlyos turbulenciákat idéz elő a pénzpiacokon. 

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kína stratégiai partnerséget kötött Magyarországgal
Privátbankár.hu | 2024. május 9. 20:42
Stratégiai partnerségről szóló közös nyilatkozatot írt alá Hszi Csin-ping kínai elnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök, mely befektetői megállapodást, mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek exportjáról szóló megállapodást és nukleáris együttműködésről szóló megállapodást is tartalmaz. A két vezető ezt közös sajtótájékoztatóján jelentette be.
Makro / Külgazdaság Nem okozott meglepetést a brit jegybank
Privátbankár.hu | 2024. május 9. 13:58
Londonban döntöttek az alapkamatról.
Makro / Külgazdaság Délután nagy bejelentésre készül Orbán Viktor és Hszi Csin-ping
Privátbankár.hu | 2024. május 9. 11:12
Csütörtök délután minden kiderül.
Makro / Külgazdaság Kételyeket ébreszt a kínaiak magyarországi terjeszkedése
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 14:46
A magyar politika rendre nagyon pozitív színben tünteti fel a kínaiak magyarországi térnyerését, legyen szó beruházásokról vagy a külkereskedelmi forgalom növekedéséről. Pedig ez korántsem ilyen egyértelmű.
Makro / Külgazdaság Itt a döntés: kamatcsökkentés az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 14:25
Az Egyesült Államokban csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a május 3-án záródott héten - ismertette az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America - MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Ahogy közeledik a választás, úgy lesz egyre olcsóbb a benzin
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 10:00
A benzin nagykereskedelmi ára bruttó 8 forinttal kerül majd kevesebbe, míg a gázolajért bruttó 5 forinttal fizetnek alacsonyabb árat a benzinkutak.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen adatot magyarázhat az Orbán-kormány a választások előtt
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 08:31
2024 márciusában az ipari termelés volumene 10,4, munkanaphatástól megtisztítva 2,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - közölte a KSH.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor erre biztosan kitérne a hitéből: 400 milliárd euró közös pénzt fordíthatna fegyverkezésre az Unió
Litván Dániel | 2024. május 8. 05:39
Ott pihen többszáz milliárd euró egy közös alapban, amit nem nagyon használ most semmire az Európai Unió, miközben rengeteg pénz kellene Ukrajnának, illetve az uniós védelmi iparnak. A megoldás adja magát, de nem mindenki fog ebbe beleegyezni, viszont a magyar kormánynak például nincs is közvetlen beleszólása a kérdésbe.
Makro / Külgazdaság Mennyibe kerül a nudli? A magyarok jövőjét is megmutathatja az elöregedő japánok szerencsétlensége
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 10:33
Csiki-csuki helyzetbe kerültek a japánok a jen gyengülése miatt. Ez növeli az inflációt, ezért kevesebbet költenek az emberek, miközben gazdaságuk enélkül is a nulla növekedéssel bajlódik.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hír, felpörgött a német külkereskedelem
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 09:59
Márciusban az export és az import várakozáson felüli növekedése mellett emelkedett ugyan, de a várakozásoktól elmaradt a német külkereskedelemi többlet a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis keddi jelentése szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG