A csalódást keltő áprilisi adat után májusban valamivel jobb növekedést hozott az ipar, bár ez sem orbitális: az előző év májusához képest 3,8 százalékkal növekedett az ipari termelés a kiigazított adatok szerint. Az előző hónaphoz viszonyítva 1,9%-kal nőtt a termelés.
A nyers adatok mindössze 0,4 százalékos éves emelkedésről szólnak. Paczári Miklósné, a KSH osztályvezetője szerint a nyers és a kiigazított adatok között az eltérést az okozza, hogy idén májusban egy munkanappal kevesebb volt, mint tavaly. Az idei viszonylag alacsony növekedési arányban bázishatás is közrejátszott, miután tavaly májusban kiemelkedő, 9,1 százalékos volt a növekedés - mondta a szakember.
Elment a falig a magyar ipar
A bázishatás mellett közrejátszik a gyenge emelkedésben az is, hogy a hazai ipar csúcsra pörög, nincsenek már bevonható szabad kapacitások, elsősorban a munkaerőhiány miatt. Bár az adat pozitív, ennél sokkal nagyobb emelkedés is benne van a levegőben, mivel a világgazdaság, az elsődleges kereskedelmi partnereink gazdaságai bővülnek, a hazai konjunktúramutatók és az előretekintő BMI is jóval magasabb növekedési potenciált vetítene előre, ám a hazai cégek képtelenek érdemben fokozni a termelést.
Mindezt figyelembe véve a piac csak 2,1 százalékos emelkedést várt, ehhez képest a 3,8 százalék azért jónak mondható. A vártnál kedvezőbb adat ellenére azonban továbbra is lassuló trendet azonosíthatunk az ipari teljesítményben - hívja fel a figyelmet az ING gyorselemzése. A KSH egy kommentárban kiemelte az élelmiszer és az elektronikai iparágak jelentős hozzájárulását a növekedéshez. Mindezekből arra következtethetünk, hogy a legnagyobb súllyal bíró járműipar érdemben nem tudott hozzátenni a bővüléshez, kapacitásai elérhették a maximumot - írja az ING szakembere.
Van remény
Előretekintve azt mondhatjuk, hogy amennyiben a kisebb súlyú iparágak továbbra is hozzák a jelenlegi erős növekedést, illetve a járműiparban is magasabb fokozatba tudna kapcsolni a termelés, amennyiben sikerül oldani a kapacitáskorlátokat, úgy a második félévben az ipar nem lehet gátja egy újabb 4 százalék feletti nemzetgazdasági növekedésnek. Az optimista kilátásokat erősítheti, hogy a német iparral kapcsolatban is végre kedvező adatok láttak napvilágot: az ipari megrendelés és termelés és a bizalmi indikátorok is a vártnál jobbak lettek. Mindez a magyar gazdaság számára is jó hír - írja Virovácz Péter, az ING szenior elemzője.