Az észak-koreai állami média rendkívüli megelőző csapással fenyegette meg az Egyesült Államokat – írja a Reuters. A kelet-ázsiai állam vezetése így reagált az amerikai külügyminiszter kijelentésére. Rex Tillerson korábban arról beszélt, hogy az Egyesült Államok nyomást akar gyakorolni a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságra, hogy az mielőbb felfüggessze atomprogramját.
Donald Trump kemény álláspontot képvisel az észak-koreai vezérrel, Kim Jong Unnal szemben, aki a jelek szerint folytatja atomfegyverkezési programját - figyelmen kívül hagyva az egyedüli pártfogója, Kína figyelmeztetéseit és az ENSZ Biztonsági Tanácsának szankcióit is.
Az észak-koreai munkáspárt hivatalos lapja, a Rodong Sinmun elég keményen fogalmazott a témában: Ha egy ilyen nagyszabású megelőző csapást indítanánk, az nem csak a Dél-Koreában táborozó amerikai imperialista erőket, de az Egyesült Államok egész területét is a földdel tenné egyenlővé – írták. Észak-Korea rendszeresen fenyegeti Japánt, Dél-Koreát, illetve az Egyesült Államokat, agresszív hozzáállását pedig a múlthéten meghiúsult rakétateszt sem vetette vissza.
Szép szóval nem megy
Az amerikai külügyminiszter elmondta: Minden szempontból vizsgálják Észak-Koreát, hogy nyomás alá helyezhessék a jelenlegi vezetést, új alapot adva így a tárgyalásoknak – ezt azonban semmiképp sem lehetséges a jelenlegi viszonyok között. Az amerikai miniszterelnök-helyettes, Mike Pence ázsiai körútján többször is jelezte: Észak-Koreával szemben véget ért a csendes türelem időszaka.
Ryan Paul, az Egyesült Államok képviselőházának szóvivője londoni látogatásán elmondta: A katonai erő egyértelmű része a nyomásgyakorlásnak. A fejlett országok nem engedhetik, hogy egy ilyen diktátornak ekkora erő legyen a kezében – tette hozzá.
Dél-Korea ügyvezető elnöke, Hwang Kyo-ahn többször is felhívta a katonai és biztonsági feladatokat ellátó minisztériumok figyelmét a fokozott éberségre. A védelmi minisztérium szerint az amerikai és a dél-koreai légierő évente gyakorlatozik a terület közelében, ezt azonban Észak-Korea minden esetben országa megszállásának előjeleként azonosította.
Vita a védelmi rendszerről
Kína is megelégelte az észak-koreai atomfenyegetéstTovábbi részletek >>> |
A dél-koreai elnökjelöltek között heves vita alakult ki az amerikai rakétaelhárító-rendszer telepítése kapcsán. Bár Hwang ügyvezető elnök és Mike Pence alelnök továbbra is egyetért a védelmi rendszer telepítésével kapcsolatban, a döntést azonban az új dél-koreai elnök hozhatja csak meg. Kínát feldühítette mindez, állításuk szerint egy ilyen hatótávú radar nemzetbiztonsági kockázattal jár.
Vita alakult ugyanakkor az észak-koreai ballisztikus rakéta gyakorlatot elítélő ENSZ nyilatkozat körül is. Oroszország azt kifogásolja, hogy az Egyesült Államok által benyújtott nyilatkozat kezdi egyre jobban háttérbe szorítani a diplomáciai lehetőségeket. A korábbi közlemények mindig kiemelték, hogy párbeszéden keresztül kell keresni a megoldást, utóbbi nyilatkozatukból ugyanakkor ez kimaradt. Oroszország kéri, hogy a dokumentumba mielőbb visszakerüljön a „párbeszéden keresztül” rész.
Putyin is belesodródhat egy koreai háborúba Peking mobilizál, Moszkva pedig figyelmeztető repülést végez Japán partjainál. Tokió 600 000 állampolgárának kimentését tervezi Dél-Koreából. De milyen emberáldozattal járna egy koreai háború? További részletek >>> |