EU-elnökként is a spórolásra koncentrálunk
A gazdasági válság miatt a korábbi elképzelésekhez képest takarékosabb uniós elnökségre készül Magyarország - mondta Iván Gábor külügyi szakállamtitkár csütörtökön Budapesten az MTI kérdésére. A trió másik két tagja, Spanyolország és Belgium is szigorúbb elnökségi költségvetéssel számol.
Egész biztos, hogy a gazdasági válság kihatással lesz az elnökségi költségvetés tervezésére is. Azonban vannak olyan költségek, amelyeket nem lehet megtakarítani, ilyenek például a biztonsági és a logisztikai kiadások - mondta Iván Gábor a spanyol és belga kollégájával folytatott megbeszélése utáni sajtótájékoztatón. A szakállamtitkár arról is beszélt, hogy a magyar uniós elnökség kommunikációs kiadásai a tervek szerint az összköltség tíz százaléka alatt maradnak majd. Magyarország még dolgozik az elnökségi költségvetésen. A tervezésben a Külügyminisztérium, a Pénzügyminisztérium és a Miniszterelnöki Hivatal is részt vesz. Pontos összeget egyelőre nem lehet mondani - tette hozzá.
A távirati iroda diplomáciai forrásból származó információi szerint a magyar elnökség költségvetése 30-40 milliárd forint lehet majd.
Nicolás Martinez-Fresno spanyol külügyi államtitkár hangsúlyozta: a jelenlegi körülményekre való tekintettel mindenképpen a mértékletességnek kell jellemeznie a spanyol uniós elnökségi költségvetést is. A jelenlegi helyzet nem teszi lehetővé, hogy olyan bőkezűen bánjanak a költségvetési forrásokkal, mint azt az előző elnökségek tették. Spanyolországnak idén májusig kell véglegesíteni az elnökségi költségvetés adatait.
Olivier Chastel belga államtitkár arról beszélt, hogy a 2010 második félévében esedékes belga elnökség a tervek szerint hetven millió euróba kerül majd. Ez az összeg azonban messze elmarad majd a korábbi elnökségek költségvetéseitől, amelyek egyes esetben elérték a 200 millió eurós határt is - fűzte hozzá.
A három államtitkár havi rendszerességgel egyeztet egymással az elnökségi trióról. A csütörtöki megbeszélés fő témája a közös logópályázat volt. Iván Gábor szakállamtitkár a tárgyalások után kiemelte: a három ország tavaly határozta el, hogy olyan elnökséget szeretnének végigvinni, ahol a másfél év sikeréért közös politikai felelősséget vállal a három ország. Tavaly szeptemberben arról is döntöttek, hogy a közös elnökségnek közös logója lesz. Ennek az emblémának lesz egy változatlan eleme és lesz egy, az adott tagállamra jellemző része.
Darázsfészekbe nyúltak a franciák
Terv van, csak épp pénz nincs hozzá
Merkel és Sarkozy összefogást akar
A soros elnökség halogatja a lisszaboni szerződést
Hogy leszünk így az EU elnökei?
MTI