Vége a bénázásnak?
Mindez a készülő hétfői török-EU csúcs előtt hangzott el, ami utalás lehet arra, hogy akár megegyeznek hétfőn, akár nem, Európa most már megoldja a menekültkérdést. Az események felgyorsultak, lehet, hogy ezt a briteknek köszönhetjük, miután az ő népszavazások előtt vonzó EU-képet kell prezentálni, ha törik, ha szakad.
Az átjárható határok egy viszonylag nagy területen, sok ország között az egyik legnagyobb és legnépszerűbb eredmény, amit a szervezet alkotott az idők során. Gazdaságilag roppant előnyös, ha az áruszállító járművek nem állnak sok ország sok határán napokig, hanem ugyanolyan simán jutnak el céljukhoz, mint mondjuk Amerikán belül. A szabad utazás és munkaerő-áramlás időszakában pedig fölösleges hangsúlyozni, mit jelentenek a határokon veszteglő sorok mindannyiunk számára.
Felgyorsultunk
A hétfői csúcs előtt felgyorsultak az események: a törökök ígéretet tettek arra, hogy visszafogadnak minden menekültet, aki tőlük indul útnak, ugyanakkor az európai fél is megkezdte nagyvonalú vállalásának teljesítését: átutalt 3 milliárd eurót Ankarának az ott élő szíriai menekültek ellátására. Az Európai Bizottság egyúttal jelezte, hogy halad a vízumkönnyítési program, a török polgárok beutazása sokkal egyszerűbb lesz az Unió területére.
Leszbosz szigetén (Fotó: UNHCR) |
Eddig nem nagyon látszott, hogy a Törökország megállítaná a menekültáradatot, de most a Bloomberg szerint úgy tűnik, a török vezetők megértették, hogy a nagyvonalú európai lépések tényleg csak akkor jönnek, ha Törökország a területén tartja a menekülteket. Ebben most már végre a Nato-őrjáratok is segítenek, ők maguk is felveszik a parti vizeken hánykolódó menekülteket, és visszaszállítják Törökországba. Ez igen lényeges, mert ha valaki, a Nato képes megoldani ezt a feladatot.
Merkel sem különutas már
Úgy tűnik, most már a német álláspont is változik, Angela Merkel és Francois Hollande párizsi találkozójukon egyetértettek abban, hogy most már a szíriai menekülteknek sem jár az automatikus európai befogadás lehetősége: nekik is Törökországban kell maradniuk, míg a szíriai konfliktus véget ér, mivel a Törökországgal kötött szerződés által most már Törökország is biztonságos országnak számít, a menekültek ellátásának költségét pedig az Unió állja.
A nagy igyekezet annak is köszönhető, hogy Németországban rövidesen tartományi választások lesznek, és utána Németország kénytelen lenne lezárni saját határait, ha addig nem csökken a Törökország felől a görög szigetekre érkezők száma. Ezt mindenki szeretné most elkerülni, ezért Donald Tusk közölte, hogy a hétfői konferencián az EU hivatalosan is jelzi: a balkáni útvonal immár el van rekesztve, többen nem mehetnek Németország felé.
Közös határőrség
Az év eddigi részében még mindig túl sokan érkeztek: a zord időjárás ellenére napi 2-3 ezren, és a balkáni zár következtében már 30 ezer ember rekedt Görögországban. Brüsszelben az Európai Bizottság prezentált egy tervet, mely szerint többek között létrehoznak egy közös európai határ-, és parti őrséget, így segítenek a törököknek a menekültek visszatartásában. Végre eljutott oda az unió, hogy belátta: ha nem lép fel egységesen, megoldhatatlan lenne a menekültkérdés, és fenntarthatatlan lenne a schengeni rendszer. Szerencsére úgy tűnik, végül Európa mindig összeszedi magát a nagy válságok utolsó pillanataiban.