1p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A június elején sorra kerülő európai parlamenti választások kapcsán esélylatolgatásra kértük olvasóinkat: vajon mely pártok veszik sikerrel az akadályt?
A június elején sorra kerülő európai parlamenti választások kapcsán esélylatolgatásra kértük olvasóinkat: vajon mely pártok veszik sikerrel az akadályt? A jelen állás szerint a két biztos befutó mellett a Jobbiknak adnak a legnagyobb esélyt az olvasók

2009. júniusában arról szavazhatunk, hogy kit szeretnénk delegálni magyar részről az Európai Parlament képviselői közé. Az eddigi 24 képviselő helyett ekkortól csak 22 főt delegálhat Magyarország.

Magyarországon az EP-képviselőket az Európai Parlament tagjainak választásáról szóló 2003. évi CXIII. törvény alapján választják, amely több pontban különbözik az országgyűlés tagjainak megválasztásától. A törvény szerint a Magyar Köztársaság területe egy választókerületet alkot; a választók arányos választási rendszerben, listás szavazáson adhatják le voksaikat. A listás szavazás azt jelenti, hogy a pártok nem egy-egy jelöltet, hanem a jelöltek egy listáját bocsátják szavazásra: a választók nem egyenként a képviselőkre, hanem a lista egészére szavaznak. A pártlistákra leadott szavazatok alapján állapítják meg, hogy egy-egy listáról hány képviselő jut tovább. A listán a pártoknak előre meg kell határozniuk a jelöltek sorrendjét, a jelöltek ez alapján jutnak mandátumhoz.

Olvasóinktól azt kérdeztük, milyen befutóra számítanak a júniusi választáson; vajon hány magyar párt tud képviselőt delegálni az Európai Parlamentbe? Azt, hogy a Fidesz és az MSZP képviselői is eljutnak Brüsszelbe, a jelenlegi politikai felállás mellett nem tartjuk kétségesnek, így a kérdés elsősorban arra vonatkozott, vajon érhet-e el sikert egy harmadik (negyedik? ötödik?) párt is a választáson.

A több mint 15 ezer szavazat alapján olvasóink többsége úgy véli, legalább három magyar politikai erő képviseltetheti magát az EP-ben. Bár az opciókat külön nézve a "Csak a Fidesz és az MSZP" lehetőség kapta a legtöbb voksot (közel 5800 szavazat, 38 százalék), 62 százaléknyian egyetértenek abban, hogy másnak is terem babér, csak a megoszlásban térnek el a vélemények.


Közülük a négyes vagy ötös befutónak adnak a legnagyobb esélyt: 4700-nál többen, 31 százaléknyian vélik úgy, hogy az MDF, az SZDSZ és a Jobbik közül több pártnak is van esélye a sikeres júniusi megmérettetésre. Az olvasók várakozása szerint ha csak három párt juttat képviselőt ez EP-be, akkor nagy valószínűséggel a nevető harmadik a Jobbik lesz; erre a szavazók negyede számít. Ezt majd´ négyszer annyian valószínűsítik, mint hogy harmadikként az MDF vagy az SZDSZ delegálna képviselőt.

Bár kérdésünk nem arra vonatkozott, hogy hányan szavaznának az egyes pártokra, hanem arra, hogy az olvasók milyen valószínűséggel számítanak az EP-be jutásukra, kijelenthető: a Jobbik határozott térnyerése jól megfigyelhető. Ezt a legutóbbi IX. kerületi időközi országgyűlési választás eredményei is alátámasztják: bár a részvétel harmatgyenge volt, a botrányos előéletű eseményen pedig az MDF választási csalás miatt részt sem vehetett, az első (eredménytelen) fordulóban a nemzeti radikális párt különösebb megerőltetés nélkül kenterbe verte a fővárost az utolsó bástyájuknak tekintő liberálisokat.

Magyarországon majdhogynem mindegy, hogy konkrétan kit juttathatunk be a választásunkkal az EP-be, az emberek nem nevekre/személyekre, hanem pártokra és pártállásokra szeretnek szavazni (a listás rendszer pedig ezt alaposan alá is támasztja). A listákról egyelőre csak találgatások láttak napvilágot, egyedül a Jobbik jelentette be hivatalosan, hogy listáját Morvai Krisztina vezeti majd. A Fidesz elnöksége is jóváhagyta saját listáját, ám az még egyelőre nem nyilvános; valószínűsíthető, hogy az élen idén is Schmitt Pál áll majd.

Az MSZP-listáról kevesebb információ áll rendelkezésre, pedig a szocialistáknál még nagyobb fontossággal bír, ki kerülhet a lista első szekciójába: az eddigi 9 fős delegáció a (párt szempontjából) pesszimista előrejelzések szerint akár 3-5 fősre is zsugorodhat. A lista élére Kovács Lászlót, Szili Katalint vagy Tabajdi Csabát várják leginkább esélyesként. Az SZDSZ listájáról sem tudni semmit, a találgatások szerint Kóka János frakcióvezetői posztját elcserélné egy brüsszeli pozícióért. Az MDF-nél újra Olajos Pétert emlegetik lehetséges befutóként a lista élére.

Ami viszont biztos, hogy akiből európai parlamenti képviselő lesz, anyagilag nem jár majd rosszul. Ősztől jelentősen megnőnek az illetmények: a mostani 4200 helyett 7500 eurót (több mint kétmillió forintot) keresnek havonta az európai honatyák alaphangon, pótlékok és költségtérítés nélkül. Jó hír az adófizetőknek, hogy a jövőben ezt már nem a küldő ország, hanem Brüsszel állja majd, ezzel mintegy 500 millió forintot könnyítve a magyar költségvetésen.

Az MSZP keresi a Fideszhez vezető utat
Boríthatja a hazai politikát az EP-választás
Egy igazi jobboldali az MSZP-re szavaz?
A republikánusoktól tanul a Fidesz
EU: az asszisztenseknek is jut a keretből 
Gyurcsány nem menekül Európába
EP-választások: tisztes eredményt vár az MSZP 

Privátbankár

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Világszerte vizsgálják az Air India Boeingjének vesztét okozó kapcsolókat
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 13:33
Számos légitársaság ellenőrzi, hogy minden rendben van-e a Boeingek üzemanyagkapcsolóival
Makro / Külgazdaság Van itt uniós pénz: 70 milliárd kamatmentes hitelre pályázhatnak a magyar cégek
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 12:59
Módosítottak a kiíráson, új célokra is lehet igényelni a hitelprogram forrásaiból.
Makro / Külgazdaság Vágni vagy nem vágni – a Fed vezetői sem tudják
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 10:26
Erős a politikai nyomás, a Fed-et vezető testület pedig megosztott.
Makro / Külgazdaság Romániában már megtörtént az itthon is nagyon várt fordulat
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 09:28
Egy éve először mértek ilyet.
Makro / Külgazdaság Hiába tért magához a magyar autóipar, az összkép lesújtó
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 08:33
Vannak életjeleket mutató szektorok, de második ránézésre sem tudott sok biztatót mondani a KSH a magyar iparról.
Makro / Külgazdaság Itt az újabb fordulat: Trump megint meggondolta magát
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 07:53
Három hónappal a tiltás után újra szabad az út az Nvidiának.
Makro / Külgazdaság Mégis, mi folyik Kínában?
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 06:42
Nem nagyon viselte meg a gazdaságot az eddigi vámháborúzás.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai alatt liheg az EU – már keresik a megoldást
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 17:09
Augusztus 1-ig halasztják a viszontvámokat.
Makro / Külgazdaság Trumpra hangoltuk magunkat – nem volt könnyű dolgunk
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 15:06
A Trend FM hétfő délelőtti műsorában főszerkesztőnk, Csabai Károly az újabb vámháborús bejelentések apropóján megpróbált valamilyen logikát kiolvasni az amerikai elnök első féléves ténykedéséből.
Makro / Külgazdaság Nehéz elhinni, de talán nem drágul tovább a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 12:49
Kedden is kitart az átlagár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG