Az Európai Tanács tegnapi és mai brüsszeli értekezletének középpontjában a migrációs válság, annak európai uniós hatáskörben elérhető lehetséges megoldásai, valamint a Törökországgal folyamatban lévő tárgyalások folytatása és az EU-török megállapodás elfogadása állnak. Diplomáciai források szerint az uniós tagállamok túlnyomó többsége ellenzi azt a Merkel-Erdogan paktumban szereplő tételt, miszerint Ankara EU-s csatlakozásai tárgyalásait fel kellene gyorsítani a menekültválságban nyújtandó szolgálataiért.
Te is fiam, Tusk?
A Merkel kancellár elleni EU-s felkeléséhez ráadásul az elmúlt órákban váratlan helyről érkezett támogatás. Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke tegnap kijelentette, hogy az EU-Törökország paktumnak minden egyes tagállam számára elfogadhatónak kell lennie. Ez viszont gyakorlatilag elérhetetlen, hiszen csupán egyetlen pontban értenek egyet a tagállamok: Athénnak 700 millió eurót kell kapnia arra, hogy lezárja határait és távol tartsa a menekülteket és migránsokat az EU centrumától, minden más pont hevesen vitatott.
Káncz Csaba |
Először is maga a baksis a török kormány számára, hiszen még az eredetileg kitűzött 3 milliárd euró összegyűjtése sem sikerült eddig a tagállamoktól. A kelet-európaiak elzárkóznak attól, hogy ebbe az összegbe ők egy kanyi eurócentet befizessenek – és hol van akkor még a plusz 3 milliárd, amelyet Erdogan elnök követel? Ausztria ráadásul mintegy 600 millió eurót követel az EU-s költségvetésből azon többletköltségekért, amelyet a menekültek kiszolgálásra költött. Tusk szerint a Brüsszel-Ankara paktumnak meg kell felelnie a nemzetközi jog normáinak is, márpedig azt előzetesen még az ENSZ is kritizálta és Spanyolország is vétóval fenyeget ezen a ponton. Mi több, az egyezménynek szolgálnia kell azt az EU-s célt, hogy helyre lehessen állítani a schengeni övezet működőképességét belső határok nélkül.
Nem lesz tartós megoldás
Bár Tuskot múltkor Merkel és a holland EU-elnökség megalázta egy titkos háttéralkuval a lengyel nemzetiségű elnök ennek ellenére azon fáradozik, hogy a csúcs valamilyen eredményt hozzon. Az EU központi intézményei jelenleg rendkívül rossz politikai és morális állapotban vannak és egy bukást újra a számlájukra írna a közvélemény – holott ez ebben az esetben nem az ő felelősségük lenne. Így legalább a megegyezésnek a látszatát kell prezentálni, mert a menekültkérdés tartós megoldására Brüsszelnek jelenleg nincsen ereje.
Merkelnek belpolitikailag is meg kell gondolnia, meddig feszíti a húrt. Szerda este három órás, feszült hangulatú válságtanácskozást tartott a konzervatív CDU és CSU vezetése az AfD párt előretöréséről és a menekültpolitikáról. A bajor CSU világossá tette a találkozón, hogy elutasítják a török vízummentesség feloldását.
Káncz Csaba jegyzete