3p
Az európai és az amerikai gazdaság helyzetének felmérésére lehetőséget adó foglalkoztatási adatok, valamint feldolgozóipari és szolgáltatóipari BMI-mutatók özöne mellett az EKB kamatdöntő ülése befolyásolhatja a jövő héten a befektetői döntéseket az értékpapír piacokon.

A foglalkoztatás alakulásáról, ami az egyik legfontosabb döntési szempont a jegybankok gazdaságösztönző célú monetáris politikájában, hétfőn és pénteken ismerhetünk meg új adatokat. Hétfőn az EU és az euróövezet januári munkanélküliségi rátáját és foglalkoztatási adatait teszi közzé az Eurostat. Pénteken az Egyesült Államok februári munkanélküliségi rátája jelenik meg.

A foglalkoztatási adatok az euróövezet hétfőn megjelenő februári fogyasztói árindexével és a kedden megjelenő januári termelői árindexével együtt vezetik fel az Európai Központi Bank (EKB) csütörtöki kamatdöntő ülését, amely egyúttal gazdaságpolitikai helyzetértékeléssel és a jövőben követni kívánt monetáris politikáról tett szándéknyilatkozattal is szolgált majd a piacok számára.

Az európai gazdasági adatok jövő heti sorozatának a végére az Eurostat tesz pontot pénteken az euróövezet 2014 negyedik negyedévi GDP-növekedési adatának közzétételével.

A londoni Markit Economics gazdaságkutató intézet hétfőn teszi közzé a főbb európai országok, valamint az EU februári feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexeit (BMI). Az Egyesült Államokra vonatkozóan a Markit mellett az ISM (Institute of Supply Management) is közzéteszi februári feldolgozóipari BMI-t. A feldolgozóipari teljesítménymutatókat szerdán a Markit szolgáltatóipari beszerzésimenedzser-indexei követik, a két mutatóból képzett összetett BMI-vel kiegészítve, mind az európai országokra, mind az EU-ra, mind az Egyesült Államokra vonatkozóan. Az amerikai ISM pedig a feldolgozóiparon kívül eső gazdasági szektorok összesített BMI mutatóját teszi közzé szerdán.

A Markit beszerzésimenedzser-indexeinek februári előzetes értéke az euróövezetre vonatkozóan a gazdasági aktivitás hét hónapja legnagyobb mértékű növekedését jelezte, ezen belül pedig a részindexek alapján a foglalkoztatás 2011 óta legnagyobb mértékű növekedésére utalt. A javulás azonban túlnyomórészt a szolgáltatóipari szektor teljesítményének növekedésére támaszkodott, miközben a feldolgozóipari aktivitás alig változott.

Az amerikai gazdasági makroadatok jövő heti sorát pedig a Fed szerdán megjelenő szubjektív gazdasági helyzetjelentése, a "Bézs Könyv" teszi színesebbé. A Fed évente nyolc alkalommal állítja össze gazdasági hangulatjelentését a 12 regionális Fed illetékeseinek a mértékadó helyi gazdasági szereplőkkel lefolytatott interjúi alapján.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ekkora csapást mértek az ukránok az orosz olajexport-kapacitásra
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 13:50
Az ukránok fokozták dróntámadásaikat a kikötők és vezetékek ellen, és az orosz olajat szállító tankerek közül is sokat támadtak, vagy velük szimpatizáló államok lefoglaltak.
Makro / Külgazdaság Meglepően csúnya számok érkeztek Oroszországból
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 13:30
A januárit meghaladó mértékben csökkent az ipari termelés éves szinten februárban, a szakértők által várt növekedés helyett – áll a statisztikai hivatal jelentésében.
Makro / Külgazdaság MNB: a gazdasági növekedés jóval alacsonyabb lehet
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 11:49
A jegybank szerint kockázatot jelent a geopolitikai feszültségek további éleződése.
Makro / Külgazdaság Fordulat: a benzin és a dízel is olcsóbb lesz
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 11:21
A benzin bruttó 4 forinttal, a gázolaj bruttó 8 forinttal kerül majd kevesebbe.
Makro / Külgazdaság „Beláthatatlan ideig nem fog elkezdődni a közoktatás megújítása” – mondja a szakértő
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 08:48
Az országgyűlési választásokat megelőző időszak a világmegváltó tervek kovácsolásának a szezonja. Ilyenkor nemcsak a pártok állnak elő elképzeléseikkel, programjaikkal, mások is éreznek késztetést arra, hogy helyes irányba tereljék az országot, ha már a politikusoknak nem sikerült. Most, hogy reális esély van a Fidesz-kormány leváltására, a szokásosnál is többen vállalták magukra ezt a feladatot. Akad köztük huzamosabb ideje működő szakmai, és civil szervezet, egykori politikusok társulása, elit értelmiségiekből erre a célra létrejött alkalmi csoportosulás, sőt üzleti vállalkozás is.
Makro / Külgazdaság Kijött az Orbán-kormány ukrajnai gázstop rendelete
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 06:47
Júliustól nem kap gázt Ukrajna.
Makro / Külgazdaság Megugrott a kokainfogyasztás Európában
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 19:45
Az Európai Drog Ügynökség (EMCDDA) közzétette a legfrissebb, szennyvízvizsgálaton alapuló felmérés eredményeit. 2025-ben Európában átalakultak a drogfogyasztási szokások: az MDMA-fogyasztás ugyan csökkent 2024-hez képest, a kokain és a ketamin használata drámaian nőtt. De Magyarországról jött egy jó hír is.
Makro / Külgazdaság Holoda Attila elárulta, mit gondol Orbán Viktor szerdai bejelentéséről
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 19:22
Az energetikai szakember szerint a gázstop több ponton is aggályos.
Makro / Külgazdaság Tovább várakozik a kormány, már csak Magyarország vár az EU-s hitelre
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 18:15
A cseh és a francia SAFE-igényléseket elfogadták.
Makro / Külgazdaság Döntöttek Brüsszelben: ezekre a célokra csoportosítanak át eurómilliárdokat
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 17:04
Az Európai Bizottság és a tagállamok a 2021 és 2027 közötti időszakra szóló kohéziós alapból 34,6 milliárd eurót csoportosítottak át az Európai Unió más stratégiai prioritásaira – közölte az uniós bizottság szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG