Londoni pénzügyi elemzők szerint nem okozott szélesebb körű piaci járványhatást a globális feltörekvő térségben a múlt heti törökországi puccskísérlet, de a török befektetési eszközök jelentősen megszenvedik a következményeket.
Sokan fogadnának a bukásra
A Markit Financial Information Services piaci információszolgáltató cég csütörtöki kimutatása szerint az ötéves török deviza-államkötvény törlesztési kockázatára köthető piaci biztosítási csereügyletek (CDS) középárfolyama jelenleg 280 bázispont felett jár a londoni kereskedésben, csaknem 30 százalékkal magasabban a puccskísérlet előtti utolsó zárónál.
A Markit londoni elemzői hangsúlyozzák, hogy a drágulás zöme hétfő óta következett be, ami azt jelzi, hogy a piacot a puccs után indult leszámolási hullám eszkalációja ugyanannyira aggasztja, mint a puccskísérlet közvetlen gazdasági következményei.
Megmaradt helyi szinten a baj
Ugyanez a folyamat azonban nem érződik a szélesebb feltörekvő piaci tértség befektetési eszközeinek árazásában. A Markit adatai szerint a cég által a feltörekvő gazdaságok szuverén dollárkötvényeire kidolgozott iBoxx USD Emerging Markets Sovereigns index 68 összetevő gazdasága közül csak négynek a kötvényfelárai emelkedtek július eleje óta, és ennek az eszközkategóriának a felára összességében jelenleg 21 bázisponttal alacsonyabb az amerikai kincstárjegyhez mérve a hónap eleji szintnél.
A ház szerint nincs nyoma annak sem, hogy csökkent volna a feltörekvő térségi kötvények eddigi erőteljes befektetői kereslete, annak ellenére sem, hogy Törökország a legnagyobb összetevője az iBoxx USD Emerging Markets Sovereigns indexnek, 9,6 százalékos súllyal. A Markit adatai szerint a cég által figyelt, feltörekvő piaci kötvényeket kezelő 48 tőzsdei forgalmazású alapba csaknem 400 millió dollárnyi új befektetői tőke áramlott a török puccskísérlet utáni két kereskedési napon.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a török adóskockázat megugrására a hitelminősítők is reagáltak: az Standard & Poor's leminősítette, a Moody's pedig vizsgálja a leminősítés lehetőségét.
Minket biztos nem érint?
Langyos volt a tegnapi nap az európai tőzsdéken, a török sztori helyett inkább Mario Draghi EKB elnök bejelentésére figyeltek a befektetők. Kiemelkedő volt a BUX a teljesítménye az európai nullákhoz képest egy százalékos pluszban végzett, a forint pedig erősödött az euróhoz képest.