2016 májusában az építőipari termelés volumene 26,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - közölte a Központi Statisztikai Hivatal a Privátbankár.hu-val pénteken.
Ez még mindig rosszul mutat
A termelés mindkét építményfőcsoportban csökkent: az épületek építése 4,4, az egyéb építményeké 43,8 százalékkal. A termelés visszaesését – csakúgy, mint az előző négy hónapban – részben az uniós forrásból végzett munkák 2015. végi befejeződése, részben a magas bázis okozta. Az építőipari termelés volumene az első öt hónapban 27,9 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál.
Idén májusban az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése 0,8 százalékkal emelkedett.
Az előző év azonos időszakához képest pedig mindkét építményfőcsoport termelésének volumene csökkent: az épületeké 4,4, az egyéb építményeké 43,8 százalékkal. A visszaesést elsősorban az uniós forrásból végzett munkák 2015. végi befejeződése okozta. Az épületek építésének csökkenését mérsékelte az épületgépészeti szerelés alágazatban megfigyelt növekedés. A legnagyobb mértékben májusban is az út- és vasútépítő vállalkozások termelése maradt el az előző év azonos időszakitól.
Na de nézzük tételesen a bajokat
Az építőipar ágazatai közül az épületek építése ágazat termelése 9,1, az egyéb építményeké 51,4 százalékkal visszaesett. A speciális szaképítés ágazat termelési volumene 11,4 százalékkal csökkent.
Egyedül talán a megkötött új szerződések volumene okozhat egy kis örömet: 15,0 százalékkal nagyobb volt az előző évinél, ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 21,6, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 11,1 százalékkal emelkedett, tehát mondhatjuk, hogy látszódik a csok-hatás az építőiparon. Májusban ipari épületekre, illetve útépítésre kötöttek nagyértékű szerződéseket.
Az építőipari vállalkozások hó végi szerződésállományának volumene továbbra is elmaradt az egy évvel korábbitól, május végén 10,5 százalékkal. Ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződéseké 58,0 százalékkal magasabb, az egyéb építményeké 32,2 százalékkal kisebb volt.
Szakmunkás kellene és európai bérek
Több sebből vérzik tehát az építőipar: Koji László, az ÉVOSZ vezetője szerint például addig nem lábalnak ki a gödörből, amíg a nyugati bérszínvonalat el nem éri a szektor. Szinte lehetetlen az építkezésekre embert találni, amire megoldást jelenthet az elnök szerint a külföldi vendégmunkások betelepítése és az oktatás fejlesztése. A Koji Lászlóval készült több részes interjúnkat itt,itt és itt találja.