A felvetett rendelkezések között szerepel a hitelminősítők váltogatásának rendszere, az uniós tőzsdefelügyeleti hatóság (ESMA) illetékességének valamelyes növelése, az ügynökségek jogi felelősségre vonásának megkönnyítése. Utóbbi keretében egy esetleges jogvitánál a hitelminősítőnek kellene bizonyítania igazát. Az ügynökségeknek félévente felül kellene vizsgálniuk értékeléseiket.
A bizottság szeretné előmozdítani, hogy a tőzsdei alapkezelők és később a biztosítók függősége csökkenjen a hitelminősítésektől. Az EB hónapok óta próbálja valahogy csökkenteni a hitelminősítők befolyását. A minősítéseteket a bizottság ingyenesen hozzáférhetővé tenné, és az ESMA kezelésében egy európai minősítői indexet is létrehozna. Azt is előírnák, hogy az értékeléseket kereskedési időn kívül kell közzétenni.
Strasbourgi sajtótájékoztatóján a témáért felelős Michel Barnier biztos azt mondta, hogy a bizottság nem tett le a minősítések ideiglenes felfüggesztését célzó kezdeményezésről, de a hivatalos előterjesztését elhalasztotta. Mint mondta, több időre van szükség az elképzelés előkészítéséhez.
Korábbi hírek szerint Bizottság javasolni kívánta, hogy a hitelminősítőknek - ha a Hatóság úgy dönt - meghatározott ideig nem lett volna joguk osztályozni azokat az országokat, amelyek az Európai Unió vagy az IMF nemzetközi támogatási programjaiból részesülnek.
A felfüggesztés nem ratott osztatlan sikert a Bizottságon belül sem, az eredetileg tervezett lépések egy részét a testület nem is hagyta jóvá. Egyes források szerint a felfüggesztés ötletét a biztosok közel fele ellenezte. Bizottságon kívüli bírálók szerint az átmeneti minősítési tilalom a szándékkal ellentétben valójában növelné a bizonytalanságot a piacokon.A javaslatokat még az uniós tagországok kormányai és az Európai Parlament képviselői is megvitatják.
Nem szerepel a felvetések között egy uniós hitelminősítő ügynökség létrehozása sem, Barnier az erre vonatkozó újságírói kérdésre azt válaszolta, hogy most gyorsan kell cselekedni, márpedig egy ilyen intézet felállításának előkészítése időbe telik, és jelenleg a költségvetési keret sincs meg rá egyértelműen.
Barnier hangoztatta, hogy a javaslatok legfontosabb törekvése a minősítőktől való túlzott függőség csökkentése, párhuzamosan a minősítési eljárás minőségének javításával. Véleménye szerint az ügynökségeknek átláthatóbban kell működniük, és legyenek felelőssé tehetők önnön hibáikért.