Angela Merkel egyébként legendás népszerűsége is rengeteget csökkent, nemcsak a lakosság körében, hanem a politikában is, tegnap az egyik parlamenten kívüli párt, az Alternatíva Németországnak feljelentette embercsempészetért. Az elsőre nevetségesen hangzó vád miatt az van, hogy az AfD szerint Merkel azon döntése, hogy ellenőrzés nélkül enged be menekülteket az országba, valójában egyfajta embercsempészet.
De a kancellárnak a vele koalícióban kormányzó SPD-vel sincs könnyű dolga, Sigmar Gabriel alkancellár, és Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter is a beáramló menekültáradat azonnali szabályozását követelte a Der Spiegel interjújában. A két politikus szerint a válság miatt már a német lakosság szorul háttérbe, ráadásul azzal, hogy a menekültbarát és a menekültellenes oldal gyakorlatilag semmilyen párbeszédet nem folytat, társadalmi szakadás jöhet létre.
Mit lép Angela Merkel? |
Szerintük szembe kell nézni azzal, hogy Németország nem tud tartósan évente egymilliónál is több menekültet befogadni és integrálni, ezért mindent meg kell tenni, hogy ismét csökkenjen az országba érkező menedékkérők száma.
Politikánknak csak akkor lesz tartós támogatottsága, ha nem terheljük túl az emberek segítőkészségét, és ha a menekültválság miatt nem alakul ki az az érzés, hogy a kormány elhanyagolja a német lakosságot és nem veszi komolyan nagyon is valós igényeit és problémáit - figyelmeztettek az SPD-s vezetők.
Meg kell erősíteni az uniós rendszert
A kormány útnak indította a menekültügyi rendszer mélyreható átalakítását célzó reformokat, de a nemzetközi, különösen pedig az európai megoldásokon is kitartóan és határozottan kell dolgozni a politikusok szerint. Úgy vélik, hogy a 120 ezer menekült európai uniós tagállamok közötti elosztásáról hozott döntés jó, de nem elégséges, ezért tovább kell haladni a tartós elosztási rendszer felé.
Az EU-nak vannak működőképes intézményei, de ezek nincsenek felkészülve a jelenlegi menekültáradat kezelésére. Ezért meg kell erősíteni a Frontexet, az uniós határvédelmi szervet, és az Európai Menekültügyi Támogatási Hivatal (EASO) fejlesztésével ki kell építeni egy közös menekültügyi hatóságot – vélik az SPD vezetői.
Az uniós megoldások azonban csak akkor lesznek hatásosak, ha sikerül megállapodásra jutni az EU szomszédságában fekvő "kulcsállamokkal", mindenekelőtt Törökországgal. Ebben a törekvésben az Európai Bizottság tevékenységét kétoldalú migrációs párbeszéddel kell kiegészíteni, és támogatni szükséges a menekültek nagy részét befogadó államokat, Törökország mellett Jordániát és Libanont.
Aszad támogatása is felmerülhet?
A politikusok szerint a legnagyobb és leghosszabb távú feladat a menekültválságot kiváltó okok kezelése. Minden erővel törekedni kell a közép-keleti és észak-afrikai válságok rendezésére, és ehhez Oroszországgal is tárgyalni kell. Meg kell akadályozni a szíriai állami intézményrendszer maradványainak teljes összeomlását, és újabb szíriai menekülthullámok megindulását Németország felé - írta az alkancellár és a külügyminiszter. Kérdés, hogy ez mennyire lehet reális megoldás, mivel ez az Aszad kormány támogatását is jelentené.