Ausztria felől, a szerződés szerinti mennyiség mintegy fele, 3 millió köbméter földgáz érkezik. A bizottság javaslata szerint szerdán 11 órától korlátozzák azoknak az erőműveknek a gázfelhasználását, amelyek át tudnak állni alternatív energiára. Ugyanakkor megteszik az előkészületeket a stratégiai tárolókból a földgáz kivételére. Ez a kereskedelmi tárolók napi 51,5 millió köbméter maximális kivétele mellett további napi 3,6 millió köbmétert földgáz felhasználását teszi lehetővé.
A szerdán életbelépő korlátozás napi 6-8 millió köbméter gáz "megtakarítását" jelenti - mondta Zsuga János újságírói kérdésre.
A hideg megviseli a pénztárcánkat
Molnár Csaba: teljesen leállt a gázszállítás
Diplomáciai offenzivával üzenünk az oroszoknak és az ukránoknak
Az elmúlt napok diplomáciai tevékenysége után Magyarország diplomáciai offenzívát indított, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy az orosz-ukrán kereskedelmi vita áldozatai az európai gázfogyasztók legyenek - közölte Fekszi Márta, a Külügyminisztérium államtitkára.
A diplomáciai offenzíva lépései között Gyurcsány Ferenc miniszterelnök levelet írt Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnöknek, Julia Timosenko ukrán kormányfőnek, valamint Viktor Juscsenko ukrán elnöknek, amelyben jelzi: a magyar kormány számára elfogadhatatlan, hogy Oroszország és Ukrajna vitájának árát az európai fogyasztók fizessék meg. A magyar álláspont támogatását kérve ugyanilyen tartalommal levelet intézett a miniszterelnök az Európai Unió soros elnökségét betöltő cseh kormányfőhöz, Mirek Topolanekhez, valamint Manuel Barrosóhoz, az Európai Bizottság elnökéhez is, mellékelve tájékoztatásul az orosz és ukrán félnek írt levelének másolatát is - mondta Fekszi Márta.
Tájékoztatása szerint a diplomáciai offenzíva következő lépéseként a csütörtökre Prágába összehívott informális európai miniszteri konferencián Göncz Kinga külügyminiszter, magyar küldöttségvezető ismerteti a magyar kormány álláspontját és javaslatát az európai cselekvési tervről, amelyet remélhetően a 27 tagállam el is fogad. A magyar álláspontot még kedden ismertetik az Európai Unió soros elnökségével, a bizottsággal, továbbá az érintett uniós tagállamokkal, valamint - megfelelő utasítással - Magyarország moszkvai és kijevi nagykövetségével. A magyar diplomatáknak szerdán délutánig kell jelentést tenniük a Külügyminisztériumnak a magyar kezdeményezés fogadtatásáról.
Az államtitkár elmondta: a lépéssorozat keretében Magyarország, mint a térségben földgázt tranzitálló ország, kezdeményezi, hogy a prágai tanácskozás energiabiztonsági napirendi pontjára hívják meg Szerbia, Bosznia-Hercegovina, Horvátország és Macedónia képviselőit is.
A gázszállítás folyamatos biztosítása, a szerződések maradéktalan teljesítése érdekében a budapesti orosz és ukrán nagykövettel, valamint Moszkvában és Kijevben nagyköveti szintű konzultációt kezdeményezünk - közölte Fekszi Márta.
Tájékoztatása szerint a további lépések közé tartozik, hogy az Oroszországgal, valamint Ukrajnával kötött gazdasági megállapodások alapján Magyarország kezdeményezi a magyar-orosz gazdasági vegyes bizottság energetikai albizottsága, valamint a magyar-ukrán gazdasági vegyes bizottság soron kívüli összehívását. Az államtitkár asszony megjegyezte: ez időigényes folyamat.
Továbbá Magyarország diplomáciai úton, írásban tájékoztatja Szerbiát és Bosznia-Hercegovinát a beérkező tranzitgáz mennyiségéről, és a szállításban mutatkozó zavarokról. A diplomáciai offenzíva célja, hogy a gázszállítás folyamatossága, zavartalansága érdekében az érintett felek mielőbb egyezségre jussanak - hangsúlyozta Fekszi Márta.
Már Romániáig se ér el az orosz gáz
Egyáltalán nem érkezett már orosz földgáz kedden a romániai tranzitvezeték Isacceánál lévő, 2-es számú állomására, jelentette be a román gazdasági minisztérium, közölve azt is, hogy a teljes nyomásvesztés elkerülése érdekében azon a helyen el kellett zárni a csapot.
Romániában két helységben fogadják az import földgázt: a Duna menti Isaccea település mellett lévő állomáson, és a Szatmár megyei Aranyosmeggyesen (Mediesu Aurit). Mivel kedden az előbbi helyre már nem érkezett orosz gáz, az importcsökkenés a korábbi 30-40 százalékról 75 százalékra rosszabbodott. Az Isaccea-2 állomásra rendes körülmények között naponta 4,7 millió köbméter gáz érkezik.
Románia napi gázfogyasztása a hétvégén még 58,5 millió köbméter volt, de a hidegebb időjárás, valamint az ünnepek utáni idei első munkanap miatt 3-4 millió köbméterrel nőt. Ezt némiképp ellensúlyozza, hogy 35 napra leállt a Petrom tulajdonában levő Doljchim vegyipari kombinát, ami napi szinten 1,2 millió köbméteres fogyasztáscsökkenést jelent.
A román illetékesek továbbra is biztosítják a lakosságot, hogy e nagy mértékű importkiesés miatt nem kell hiányt szenvednie. A Transgaz román gázvezeték-üzemeltető illetékesei szerint a be nem érkező orosz gázt a két romániai gázkitermelő vállalat, a Romgaz és a Petrom termeléséből pótolják. A föld alatti tározókban lévő, mintegy 2,2 milliárd köbmétert kitevő készletekből naponta további 26 millió köbméter vehető igénybe. Aranyosmeggyesnél még érkezik kisebb mennyiségű importgáz.
Emil Boc miniszterelnök nyilatkozatában megnyugtatta a lakosságot, hogy a kormány ellenőrzése alatt tartja a helyzetet. A román hatóságok az üzemanyag-felhasználás korlátozására szólították fel a földgázzal működő hőerőműveket, szorgalmazva egyben az alternatív energiaforrások használatát. A Termoelectrica villamosművek jelezte: a földgázzal üzemelő hőerőművek energiatermelésének 50-60 százalékát tudná kiváltani pakurával történő áramtermeléssel.
NAPI ÖSSZEFOGLALÓ - MI TÖRTÉNT EDDIG?
Az oroszok nem viccelnek: alig jön gáz Európába
MTI