1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Délután leállt Ukrajnából az orosz földgáz szállítása Magyarország felé - jelentette be Molnár Csaba energiaügyi miniszter. Holnap 11 órától már lesz olyan ipari fogyasztó, akit óvatosságból korlátozni fognak. A magyar külügy közben diplomáciai offenzívába kezd
Kedden 15.30 órakor leállt Ukrajnából az orosz földgáz szállítása Magyarország felé - jelentette be Molnár Csaba energiaügyi miniszter és Zsuga János, az FGSZ Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója kedden a földgázellátási krízisbizottság ülése után.

Ausztria felől, a szerződés szerinti mennyiség mintegy fele, 3 millió köbméter földgáz érkezik. A bizottság javaslata szerint szerdán 11 órától korlátozzák azoknak az erőműveknek a gázfelhasználását, amelyek át tudnak állni alternatív energiára. Ugyanakkor megteszik az előkészületeket a stratégiai tárolókból a földgáz kivételére. Ez a kereskedelmi tárolók napi 51,5 millió köbméter maximális kivétele mellett további napi 3,6 millió köbmétert földgáz felhasználását teszi lehetővé.

A szerdán életbelépő korlátozás napi 6-8 millió köbméter gáz "megtakarítását" jelenti - mondta Zsuga János újságírói kérdésre.

A hideg megviseli a pénztárcánkat
Molnár Csaba: teljesen leállt a gázszállítás

Diplomáciai offenzivával üzenünk az oroszoknak és az ukránoknak

Az elmúlt napok diplomáciai tevékenysége után Magyarország diplomáciai offenzívát indított, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy az orosz-ukrán kereskedelmi vita áldozatai az európai gázfogyasztók legyenek - közölte Fekszi Márta, a Külügyminisztérium államtitkára.


A diplomáciai offenzíva lépései között Gyurcsány Ferenc miniszterelnök levelet írt Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnöknek, Julia Timosenko ukrán kormányfőnek, valamint Viktor Juscsenko ukrán elnöknek, amelyben jelzi: a magyar kormány számára elfogadhatatlan, hogy Oroszország és Ukrajna vitájának árát az európai fogyasztók fizessék meg. A magyar álláspont támogatását kérve ugyanilyen tartalommal levelet intézett a miniszterelnök az Európai Unió soros elnökségét betöltő cseh kormányfőhöz, Mirek Topolanekhez, valamint Manuel Barrosóhoz, az Európai Bizottság elnökéhez is, mellékelve tájékoztatásul az orosz és ukrán félnek írt levelének másolatát is - mondta Fekszi Márta.

Tájékoztatása szerint a diplomáciai offenzíva következő lépéseként a csütörtökre Prágába összehívott informális európai miniszteri konferencián Göncz Kinga külügyminiszter, magyar küldöttségvezető ismerteti a magyar kormány álláspontját és javaslatát az európai cselekvési tervről, amelyet remélhetően a 27 tagállam el is fogad. A magyar álláspontot még kedden ismertetik az Európai Unió soros elnökségével, a bizottsággal, továbbá az érintett uniós tagállamokkal, valamint - megfelelő utasítással - Magyarország moszkvai és kijevi nagykövetségével. A magyar diplomatáknak szerdán délutánig kell jelentést tenniük a Külügyminisztériumnak a magyar kezdeményezés fogadtatásáról.

Az államtitkár elmondta: a lépéssorozat keretében  Magyarország, mint a térségben földgázt tranzitálló ország, kezdeményezi, hogy a prágai tanácskozás energiabiztonsági napirendi pontjára hívják meg Szerbia, Bosznia-Hercegovina, Horvátország és Macedónia képviselőit is.

A gázszállítás folyamatos biztosítása, a szerződések maradéktalan teljesítése érdekében a budapesti orosz és ukrán nagykövettel, valamint Moszkvában és Kijevben nagyköveti szintű konzultációt kezdeményezünk - közölte Fekszi Márta.

Tájékoztatása szerint a további lépések közé tartozik, hogy az Oroszországgal, valamint Ukrajnával kötött gazdasági megállapodások alapján Magyarország kezdeményezi a magyar-orosz gazdasági vegyes bizottság energetikai albizottsága, valamint a magyar-ukrán gazdasági vegyes bizottság soron kívüli összehívását. Az államtitkár asszony megjegyezte: ez időigényes folyamat.

Továbbá Magyarország diplomáciai úton, írásban tájékoztatja Szerbiát és Bosznia-Hercegovinát a beérkező tranzitgáz mennyiségéről, és a szállításban mutatkozó zavarokról. A diplomáciai offenzíva célja, hogy a gázszállítás folyamatossága, zavartalansága érdekében az érintett felek mielőbb egyezségre jussanak - hangsúlyozta Fekszi Márta.



Már Romániáig se ér el az orosz gáz

 

 

 

Egyáltalán nem érkezett már orosz földgáz kedden a romániai tranzitvezeték Isacceánál lévő, 2-es számú állomására, jelentette be a román gazdasági minisztérium, közölve azt is, hogy a teljes nyomásvesztés elkerülése érdekében azon a helyen el kellett zárni a csapot.

Romániában két helységben fogadják az import földgázt: a Duna menti Isaccea település mellett lévő állomáson, és a Szatmár megyei Aranyosmeggyesen (Mediesu Aurit). Mivel kedden az előbbi helyre már nem érkezett orosz gáz, az importcsökkenés a korábbi 30-40 százalékról 75 százalékra rosszabbodott. Az Isaccea-2 állomásra rendes körülmények között naponta 4,7 millió köbméter gáz érkezik.

Románia napi gázfogyasztása a hétvégén még 58,5 millió köbméter volt, de a hidegebb időjárás, valamint az ünnepek utáni idei első munkanap miatt 3-4 millió köbméterrel nőt. Ezt némiképp ellensúlyozza, hogy 35 napra leállt a Petrom tulajdonában levő Doljchim vegyipari kombinát, ami napi szinten 1,2 millió köbméteres fogyasztáscsökkenést jelent.

A román illetékesek továbbra is biztosítják a lakosságot, hogy e nagy mértékű importkiesés miatt nem kell hiányt szenvednie. A Transgaz román gázvezeték-üzemeltető illetékesei szerint a be nem érkező orosz gázt a két romániai gázkitermelő vállalat, a Romgaz és a Petrom termeléséből pótolják. A föld alatti tározókban lévő, mintegy 2,2 milliárd köbmétert kitevő készletekből naponta további 26 millió köbméter vehető igénybe. Aranyosmeggyesnél még érkezik kisebb mennyiségű importgáz.

Emil Boc miniszterelnök nyilatkozatában megnyugtatta a lakosságot, hogy a kormány ellenőrzése alatt tartja a helyzetet. A román hatóságok az üzemanyag-felhasználás korlátozására szólították fel a földgázzal működő hőerőműveket, szorgalmazva egyben az alternatív energiaforrások használatát. A Termoelectrica villamosművek jelezte: a földgázzal üzemelő hőerőművek energiatermelésének 50-60 százalékát tudná kiváltani pakurával történő áramtermeléssel.

 

NAPI ÖSSZEFOGLALÓ - MI TÖRTÉNT EDDIG?
Az oroszok nem viccelnek: alig jön gáz Európába



MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG