A harmadik ígéretes kísérleti oltóanyag bejelentésével egyre több a fény a "hosszú, sötét alagút végén" - jelentette ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója hétfő este. Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz felszólította a világ országait: biztosítsák, hogy mindenki hozzáférjen majd a vakcinához.
"Komolyan fennáll annak a kockázata, hogy a legszegényebbeket és a legkiszolgáltatottabbakat eltapossák a vakcináért folytatott tolongásban" - hangoztatta sajtótájékoztatóján a főigazgató.
Az orosz Szputnyik V bejegyzése után a múlt héten a Pfizer és a BioNTech, valamint a napokban a Moderna gyógyszergyártó és az angliai Oxfordban dolgozó kutatócsoport is bejelentette, hogy ígéretes, akár 90 százalékos hatékonyságú kísérleti oltóanyagot dolgozott ki az új típusú koronavírus ellen.
A világ azonban még más eszközökkel harcol a vírus ellen. Nálunk épp a szigorítások időszakét éljük, máshol viszont enyhítésekről döntenek a kormányok. Angliában például a jövő hónap közepétől lényegesen rövidebb időt kell karanténban tölteniük azoknak a külföldről érkező utasoknak, akik koronavírus-szűrésnek vetik alá magukat, és negatív leletet kapnak.
Grant Shapps brit közlekedési miniszter bejelentetése szerint december 15-től akár kétharmadával is rövidíthető lesz a jelenleg előírt kétheti elkülönítés, ha a beutazók koronavírustesztnek vetik alá magukat. A szűrést az angliai érkezés utáni ötödik naptól lehet elvégeztetni. (A brit kormány nem oly rég döntött amúgy a szigorításokról az élet más területein.)
A jelenleg érvényes rendelkezése alapján 14 napra elkülönítésbe kell vonulniuk mindazoknak, akik a karanténkötelezettség alól nem mentesített országokból utaznak Angliába. A rendelkezést átvette a skót és a walesi kormány is, így a karanténelőírás Nagy-Britannia egészére érvényes.
London jelenleg 59, a koronavírus-fertőzés behurcolásának szempontjából alacsony kockázatúnak ítélt országból és területről engedélyezi a beutazást karanténkötelezettség nélkül. A karanténmentesített országok listáján eredetileg Magyarország is szerepelt, de szeptember 12-én lekerült onnan, és azóta a Magyarországról Nagy-Britanniába utazóknak is 14 napot - illetve, ha ennél rövidebb ideig maradnak, tartózkodásuk teljes idejét - elkülönítésben kell tölteniük.
Shapps ismertetése szerint a kormány azért döntött így, mert a tapasztalatok azt mutatják, hogy ha valakiben jelen van az új típusú koronavírus, ötnapi lappangási idő után jóval megbízhatóbb eredménnyel jár a szűrővizsgálat, mint hogyha a tesztet rögtön az érkezés után a repülőtereken, a kikötőkben vagy a vasútállomásokon elvégeznék.
Az angliai érkezés után azoknak is elkülönítésbe kell vonulniuk, akik vállalják a szűrővizsgálatot, de amint értesítést kapnak arról, hogy leletük negatív, elhagyhatják a karantént, és onnantól az általánosan érvényes mindenkori járványmegelőző előírások vonatkoznak rájuk is. Az utazók már indulásuk előtt lefoglalhatják a tesztidőpontot a brit kormány által jóváhagyott magánszektorbeli egészségügyi szolgáltató cégeknél, amelyeknek listája a gov.uk kormányzati portálon megtalálható.
A szűrővizsgálat költségét az utasnak kell fizetnie. A brit egészségügyi magánszolgáltatók rendszerint 100-150 fontot (41 ezer-61 ezer forintot) számláznak egy koronavírus-szűrésért. A brit utaztatócégek, mindenekelőtt a légitársaságok régóta sürgetik, hogy a kormány tegye lehetővé a karanténkötelezettség lerövidítését vagy akár eltörlését azok számára, akik koronavírustesztet végeztetnek, és negatív leletet kapnak.