![]() |
Törökország és Szíria határán (fotó: UNHC, AFP) |
Törökország körülbelül 1,9 milliót, Libanon 1,1 milliót, míg Jordánia 650 ezer menekültet fogadott be, de így is több százezren indultak el Európa felé egy jobb élet reményében. Németország most már érthetően nem akar minden érkezőt befogadni, az év végéig így is 1,5 millió menekülttel számolnak, többségben szíriaiakkal. Eközben Amerika, bár huszonhatszor akkora, mint Németország, összesen csak 1500 szíriait fogadott be. Miért ilyen alacsony ez a szám?
A németek és egyéb szövetségesek nyomására a Fehér Ház beígérte, hogy a következő pénzügyi év végéig befogadnak 85 ezer, a rákövetkező évben pedig további 100 ezer menekültet. Az ország lakosságához képest ez egy minimális szám, de a republikánus ellenzék így is magánkívül van, attól tartanak, hogy így dzsihadisták jutnának be az Egyesült Államokba - írja az Economist.
Nem érné meg a terrorszervezeteknek
A 2001-es terrortámadások óta Amerikában némileg érthetően gyanakvóak az idegenekkel szemben, és a menekülteket költséges ellenőrzési procedúráknak vetik majd alá, amelyek ráadásul akár 3 évig is eltarthatnak. Aki Amerikában ilyen státuszt szeretne kapni, fel kell készülnie arra, hogy az ujjlenyomatait, fényképeit, és biometrikus adatait lefuttatják a létező összes adatbázisban, majd több körös mélyinterjún kell megfelelni, ahol a nemzetbiztonsági hivatal ügynökei kérdeznek.
Ha egy potenciális terrorista mindenképpen el akar jutni az Egyesült Államokba, vannak egyszerűbb és gyorsabb módok is erre, mint a nevetségesen túlbonyolított menekültkérelem elbírálását kivárni. A 2001-es terrortámadások óta befogadott 750 ezer emberből összesen két irakit tartóztattak le terrorizmus vádjával, de ők sem Amerikában terveztek terrortámadást, hanem még az anyaországban támogatták az Al-Kaida törekvéseit. Összességében a szír menekültek kiemelkedően jól beilleszkedtek az Egyesült Államokban, könnyen munkát találtak, és több híres ember is származik szír szülőktől, például Steve Jobs és Jerry Seinfeld is ilyen felmenőket mondhat magáénak.
Az Egyesült Államokban hamarosan választások lesznek, és bár előnyben vannak a demokraták jelenleg, egyik jelölt sem fogja bevállalni a nyílt kiállást a menekültkérdés mellett, mivel ez túlságosan a republikánusok malmára hajtaná a vizet.