A Paksi Atomerőmű négyes reaktorának vezérlőterme 2019. június 25-én.(Fotó: MTI/Sóki Tamás) |
A mai Kormányinfón rákérdeztünk a paksi beruházás állására is, miután megírtuk, hogy a létesítési engedély benyújtásának és jóváhagyásának ütemezése alapján cak 2021 őszén kerülhet pecsét a papírokra.
Gulyás Gergely kérdésünkre megerősítette, hogy az engedély 2021-ben születhet meg, annak az évnek is a végén. Ezt követően, 2022-ben kezdődhet el az építkezés.
Mivel az atomiparban átlagosan 9-10 éves időtartammal számolnak egy ilyen típusú beruházás megvalósításakor, adja magát a kérdés, hogy 2030 előtt termelésbe tud-e lépni a két új blokk. Az már biztos, hogy az eredeti, 2025-2026-os határidő nem tartható - ezt ma megerősítette a miniszter is, aki azon a véleményen volt, hogy reálisan 2030 előtt lépnek be a hálózatba a létesítmények. Vagyis 2028-2030 között adhatják át a blokkokat - olvastuk a miniszter szavaiból. Aki, bár jelezte, hogy nincs jártassága az atomerőművi építkezésben, de azt a tájékoztatást kapták, hogy például a "résfalak" esetében lehet időt nyerni.
Gulyás Gergely azt is elmondta, hogy az erőmű fejlesztésével kapcsolatos dokumentumok újratárgyalása az engedélyek birtokában történhet.