Az államadósság a GDP 79,0 százalékának megfelelő értékre csökkent tavaly év végére a szeptember végi 80,2, és az egy évvel korábbi 79,8 százalékról - derült ki a pénzügyi számlák előzetes adataiból, amelyeket hétfőn közölt honlapján a Magyar Nemzeti Bank.
Segített az év végi forinterősödés
Az MNB előzetes adatai szerint az államháztartás névértéken számításban vett konszolidált bruttó (maastrichti) adóssága 23 068 milliárd forint volt 2013 végén: a negyedik negyedévben 17 milliárd forinttal növelte a nettó adósságfelvétel és 38 milliárd forinttal csökkentette a forintárfolyam változása.
December végén még 296,91 forint volt az euró és 215,67 a dollár - azóta jelentősen gyengült a forint, így a ráta aktuális értéke minden bizonnyal magasabb.
Az államháztartás nettó tartozásai 18 451 milliárd forintra rúgtak az év végén, a GDP 63,2 százalékának megfelelő érték magasabb, mint a szeptember végi 62,9, és az egy évvel korábbi 61,2 százalék.
Miért nőtt meg a magyar államadósság? És most miért nem csökken? Az adósságráta növekedését 2006-ig a túlságosan nagyvonalú költségvetés, utána elsősorban a lanyhuló gazdasági teljesítmény okozta. A nyugdíjvagyonnal ellensúlyozni lehetett az átmenetileg fellazuló költségvetést, a forintgyengülés hatását és a gazdasági növekedés megtorpanását. Amíg azonban nincs érdemi GDP-növekedés, addig aligha csökken számottevően a magyar államadósság. Korábbi elemzésünk >> |