Az adat megegyezik az április végén közzétett első becsléssel.
A tavalyi utolsó negyedévben a brit hazai össztermék (GDP) 0,3 százalékkal csökkent, tehát az elmúlt fél évben a brit gazdaság stagnált, ugyanakkor technikai értelemben nem süllyedt vissza a recesszióba.
Éves összevetésben - vagyis 2012 első negyedévéhez mérve - 0,6 százalékkal emelkedett a brit GDP az idei első negyedben.
A statisztikai hivatal hangsúlyozta az elemzésében, hogy 2011 harmadik negyedéve óta az idei első három hónapban nőtt először a brit gazdaság teljesítménye negyedéves összevetésben úgy, hogy a GDP-adatot nem befolyásolta különleges egyedi esemény.
A hivatal ezzel a tavalyi nyári londoni olimpiai játékokra, illetve az uralkodó gyémántjubileuma - vagyis trónra lépésének 60. évfordulója - alkalmából rendezett, ugyancsak hatalmas turistaözönnel kísért ünnepi rendezvénysorozatra utalt.
E rendezvények fogyasztási többlete révén a tavalyi harmadik negyedévben 0,9 százalékos GDP-növekedést mértek Nagy-Britanniában, ám a megelőző három negyedévben, valamint a tavalyi utolsó negyedévben is visszaesett a brit gazdaság teljesítménye.
Két hullámvölgyön már túl van a szigetország
Nagy-Britannia - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság - 2008 óta eddig két recessziót élt át, és az idei első negyedévi GDP-becslések ismertetése előtt a piac és az elemzői kör nem zárta ki a hármas mélypontú recesszió kialakulását.
Az első, 2008-2009-es recesszió az addigi leghosszabb volt a modern brit gazdaságtörténetben. Az akkori visszaesés 2009 harmadik negyedévéig tartott; az volt a hatodik olyan negyedév egymás után, amelyben csökkent a brit GDP-érték.
Nagy-Britannia két év elteltével ismét recesszióba került, mivel 2011 utolsó, valamint 2012 első és második negyedében is csökkent a brit hazai össztermék.
A jegybank is segítette a gazdaságot
A Bank of England - a brit jegybank - 2009 márciusa óta 0,5 százalékos történelmi mélyponton tartja alapkamatát, és e rendkívül enyhe kamatpolitikát mennyiségi enyhítési ciklussal is kiegészítette. A gazdaságélénkítő célú likviditásinjekció eredetileg 75 milliárd fontos keretét a bank már ötször emelte, és eddig összesen 375 milliárd fontot (130 ezer milliárd forintot) költött másodpiaci kötvényvásárlásra.
Az eddig végrehajtott jegybanki mennyiségi enyhítéssel a Bank of England az éves brit hazai össztermék 20 százalékánál nagyobb értékű új likviditást juttatott a reálgazdaságba.
A készletek feltöltése javított az összképen
A City egyik legnagyobb gazdasági-pénzügyi elemzőháza, a Capital Economics az első negyedévi GDP-teljesítmény mostani becslésének ismertetése után összeállított értékelésében hangsúlyozta azt a véleményét, hogy a növekedés ellenére az összkép továbbra is gyenge. A cég közgazdászainak elemzése szerint a fő hajtóerőt az első negyedévben vállalati szektor raktárkészlet-feltöltése adta, ám ez a GDP-komponens hagyományosan volatilis, és emiatt nem várható, hogy e forrás a következő negyedévekben is hasonló felhajtóerőt ad a brit gazdaságnak.
A Capital Economics szakértőinek számításai szerint a raktárkészlet-feltöltési aktivitás kiszűrésével a brit gazdaság teljesítménye 0,1 százalékkal csökkent volna az idei első negyedévben, vagyis Nagy-Britannia visszasüllyedt volna a recesszióba.