Hatodik hónapja emelkedett szeptemberben a magyar beszerzési menedzser index. A BMI értéke: 52,5. 2010 júliusa és 2011 szeptembere között folyamatosan bővült a feldolgozóipar. Azonban az azóta eltelt hónapokban csak hatszor történt hasonló, ilyenre 2008-2009 óta nem volt példa. A szeptember havi index 2,9 százalékponttal magasabb az augusztusi értéknél (49,6). Szeptember összességében az átlagnál némileg gyengébb hónap volt a korábbi években (az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 51,9), a hosszú távú szeptemberi átlag pedig 1996 óta (51,6) alulmúlja az e hónapban mért értéket.
Részletek
A beszerzési mennyiség indexe nőtt augusztusi értékéhez képest, egyúttal a mennyiség enyhébb emelkedését is jelzi. A mostani érték alacsonyabb az elmúlt három év átlagánál, és csak a tizenkettedik legmagasabb szeptemberi adat. A beszerzett mennyiség legalább öt hónapon át tartó emelkedésére hét hónap alatt utoljára 2011 júniusa és 2011 szeptembere között volt példa, a szeptemberi növekedés a negyedik volt az elmúlt öt hónapban.
A beszerzési árak esetében az árak növekedésének üteme erősödött, és ezzel együtt is a beszerzési árak már harmincegyedik hónapja növekednek. A mostani ütem 1995 óta vizsgálva a tizedik legmagasabb szeptemberi ütem.
A késztermékkészletek szintje szeptemberben is alacsonyabb lett. A korábbi szeptemberi értékeket nézve az idei a kilencedik legmagasabb 1995 óta, és átlagos havi adatnak mondható, megfelelve az 1995 óta mért hosszú távú átlagnak, mely a késztermékkészletek szintjének enyhe csökkenő trendjét mutatja. A mutató 2010 júniusa óta 50,0 pont alatt tartózkodott, a 2011 márciusi-áprilisi növekedés ezt a 9 hónapos trendet szakította meg, hogy azóta ingázzon 50,0 pont körül.
A külpiaci mutatók közül az importindex értéke csökkent augusztushoz képest, de zsinórban nyolcadszor jelzi az import mennyiségének növekedését. A másik külpiaci mutató, az exportindex esetében kedvezőbb folyamatról beszélhetünk. Az index értéke erősebben emelkedett az előző hónaphoz képest, és elmozdult az 50,0 pont közeléből az index. A szezonális kiigazításnak köszönhetően az idei áprilisi érték 50,0 pont lett, így az index értéke 40 hónapja nem csökkent.
Néhány különböző termék kapcsán jeleztek a válaszadók jelentősebb áremelkedést. Ezek a következők voltak: csapágyak, csomagolóanyag, egyedi termékek, ezüst, élőállat, fólia, granulátum alapanyag, lágyító, liszt, PVC por, réz. Hiányt inkább elszórtan jeleztek mindenféle területekről (pl. brokkoli, karfiol, kukorica, szőlő, tök, DC04-es lemez, faalapanyag, palack, propilén, speciális szögacél, színes félfémek, vas). Jelentősebb árcsökkenésről számoltak be cellulózok esetében.