Az izraeli kormány vasárnap közleményben jelentette be, hogy a biztonsági kabinet kihirdette a hadiállapotot. Ezt azt is jelenti, hogy indoklás nélkül bárkit letartóztathatnak anélkül, hogy bíróság elé állítanák.
A nap folyamán újabb összecsapások volt a gázai övezetben, az izraeli hadsereg pedig dél-libanoni területeket lőtt, ahol a Hamász különféle egységei tartózkodtak.
Túl korai közvetítésről beszélni Izrael és a Hamász iszlamista palesztin szervezet között - jelentette ki vasárnap Izrael ankarai nagykövete, Irit Lillian, hozzátéve, hogy a támadások bebizonyították: a Hamásznak nincs helye Törökországban, sem máshol. A számos országban terrorszervezetként kezelt palesztin mozgalom szóvivője pedig egy interjúban azt mondta, hogy Irán támogatásával támadtak szombaton Izraelre.
A Gázai övezetet irányító Hamász rakéták ezreivel és a határon átszivárgó egységekkel támadta Izraelt, amire válaszul Izrael kemény megtorlásba kezdett. Több száz izraeli és palesztin halt meg az Izrael által háborúnak minősített harcokban.
"Azt akarjuk, hogy valamennyi elrabolt ember hazatérjen, és térjen vissza a nyugalom Izraelbe és a térségbe". Ezután tárgyalhatunk a közvetítésről és arról, kik lesznek a legjobb szereplők a közvetítésben". - mondta a nagykövet.
A Hamász szóvivője, Gázi Hamad vasárnap a BBC brit rádió világszolgálatának Híróra című műsorában kijelentette, hogy az Izrael elleni támadást Irán támogatásával hajtották végre, és Teherán "mindaddig támogatást ígért a palesztin harcosoknak, amíg fel nem szabadítják Palesztinát és Jeruzsálemet".
Mohammad Bageri iráni vezérkari főnök pedig közleményben méltatta a "palesztin harci csoportok komplex műveletét". Úgy fogalmazott, hogy mindez annak "a szent dühnek a termése, amelyet a cionista ellenség ültetett el az elnyomott palesztin nemzetben, és most be kell takarítania".
Az iráni sajtó arról is beszámolt, hogy Ebrahim Raiszi iráni elnök vasárnap telefonon megbeszélést folytatott a Hamász, valamint az Iszlám Dzsihád szélsőséges szervezet vezetőjével, Iszmaíl Hanijével és Zijád en-Nahalával.
"A cionista rezsim és támogatói felelősek a térségbéli ingatag állapotokért" - idézte a Tasznim félhivatalos iráni hírügynökség Raiszit, aki támogatását fejezt ki az Izraelt megtámadó palesztinoknak.
II. Abdalláh a diplomáciai erőfeszítések élénkítését sürgette, nehogy az elharapódzó palesztin-izraeli erőszak "veszélyes következményekkel" járjon a régió biztonságára nézve. A helyi sajtónak nyilatkozva II. Abdalláh arról számolt be, hogy felvették a kapcsolatot a térségbéli és nemzetközi szereplőkkel, hogy megvitassák "a helyzet elmérgesedésének elkerülését szolgáló sürgős nemzetközi intézkedéseket, megóvva ezzel a régiót az erőszak újabb hullámának következményeitől".
Közben a thaiföldi miniszterelnök bejelentette, hogy tel-avivi nagykövetségük jelzése szerint "két thaiföldit megöltek az erőszakban". Az izraeli ukrán nagykövetség azt jelentette be, hogy két ukrán állampolgár is életét vesztette Izraelben. Az Interfax-Ukrajina hírügynökség jelentése szerint a külképviselet hozzátette, hogy szervezik a holtestek hazaszállítását.
A konfliktus miatt számos légitársaság is felfüggesztette vagy korlátozta útjait Izraelbe. Az AFP francia hírügynökség az érintett légitársaságoktól azt a hivatalos közlést kapta, hogy mások mellett a Lufthansa, az Air France, az olasz és a spanyol légitársaság, továbbá több tengerentúli cég is szünetelteti járatait vagy jelentősen korlátozta azok számát. A Wizz Air már korábban bejelentette, hogy a Magyarországról Tel-Avivba, illetve onnan visszainduló járatait felfüggesztette.
(MTI)