Örömmel fogadják
A helsinki csúcstalálkozó után felmerült, hogy Washingtonban találkozna a két elnök, de ez lekerült a napirendről, miután Amerikában sok politikai tényező elégedetlenkedett saját elnöke Putyinnal való barátkozásával, miközben azt várták, hogy felelősségre vonja az orosz elnököt a megválasztásába való esetleges orosz beavatkozás miatt. Putyin mindazonáltal közölte, hogy szívesen ellátogat Washingtonba, ha adottak a feltételek, de addig is jöjjön Trump Moszkvába, ott szívesen fogadják.
Amerikai belpolitika
Ezt Putyin Dél-Afrikában mondta, ahol a BRICS-országok csúcstalálkozóján vett részt (korábban befektetési értelemben lett egy országcsoport, amit a mozaikszó jelez, ma már inkább politikai értelemben: Brazília, Oroszország, India, Kína, Dél-Afrika). Az orosz elnök kifejtette, hogy Trump egyértelműen jelezte, hogy további találkozókat szeretne az együttműködés előmozdítására, és hogy ő is egyetért ezzel, ugyanakkor szükség van arra, hogy magukban az általuk képviselt országokban is megfelelőek legyenek a feltételek.
Ezzel arra utalt, hogy az előző csúcstalálkozó után sokan elégedetlenkedtek, amiért Trump szívélyes volt Putyinnal, ahelyett, hogy felvetette volna neki az országaik közti vitás kérdéseket. Nyilvánvaló, hogy Trump előre akart tekinteni, nem a régi ügyeken rágódni, de sokan még saját pártjából is ezt várták volna tőle. Putyin ezt úgy fogalmazta meg, hogy az amerikai belpolitikai helyzetből adódnak a nehézségek, de ezek ellenére folytatódnak az elnökök közti tárgyalások.
Megbeszélni valók
Erre lesz is egy soron kívüli lehetőség novemberben, amikor a G20-ak vezetői találkoznak Argentínában. Putyin szerint van néhány dolog, amiről nem elég telefonon beszélni: ilyenek az iráni atomalku, melyből Trump egyoldalúan kilépett, vagy a közel-keleti rendezés, értve ezalatt elsősorban Szíriát, de van egy fegyverzetkorlátozási szerződés is a két ország között, amely 2021-ben lejár, és el kellene dönteni, hogy megújítják-e.