A szenátus csütörtök este, a képviselőház pénteken szavaz a programról. A nemzeti elkötelezettség kormányának nevezte csapatát Monti, kijelentve, hogy a szakértők nem a politikusokon való felsőbbrendűségüket akarják bizonyítani. Ellenkezőleg, hozzájárulhatnak az olaszok és a politika közötti összhang újjáélesztéséhez.
Monti leszögezte, hogy Európa jövője Olaszországtól is függ: az euró vége Európát az ötvenes évekbe taszítaná vissza. A volt EU-bizot hangoztatta, hogy Európában nincsen ők és mi, Európa mi vagyunk. Monti azonnali válságkezelő intézkedésekről és hosszabb távú gazdasági-szociális modernizációs programról beszélt.
A gyors beavatkozások között az államadósságcél alkotmányos rögzítését, közigazgatási takarékosságot, az adó- és nyugdíjrendszer reformját nevezte meg a kormányfő. Hangoztatta, hogy a Berlusconi-kormány által már bevezetett reformok korrekciójáról a következő hetekben dönt. Monti kiemelte az adócsalás elleni küzdelmet és a készpénzhasználat visszaszorítását a bankkártyák javára. Szükségesnek nevezte az első lakásra kivetett és a Berlusconi-kormány által eltörölt ingatlanadó visszavezetését.
A munka világát érintő reformokat a társadalmi felekkel konszenzusban valósítjuk meg - mondta a kormányfő prioritásnak tartva a munkájukat elveszítők védelmét. Úgy fogalmazott, el kell kerülni, hogy a válság társadalmi "gyötrelmet" okozzon. Monti a nők közéleti és munkavállalói szerepének erősítését szorgalmazta a nők szakmai és családi feladatainak egyeztetését segítő adókedvezménnyel. A fiataloknak jövőt ígért tehetségük elismerésével. Ehhez eszközként az oktatási színvonal javítását és a piaci verseny növelését jelölte meg a szakmai kamarák kiváltságainak megszüntetésével.