Nadrai Attila elmondta, hogy a Dél-Dunántúlra, a Dél-Alföldre és a főváros térségére adták ki az előzetes figyelmeztetést, ám várhatóan a szerda hajnali órákban már az "igazi piros riasztás" is életbe lép. A riasztásokat 1-3 órával a veszélyes időjárási esemény előtt adja ki a meteorológiai szolgálat.
A riasztásoknak, figyelmeztető előrejelzéseknek három fokozata van: a sárga, a narancs és a piros riasztás. Ónos eső esetén a sárga - legenyhébb - fokozatú riasztás azt jelenti, helyenként gyenge ónos eső vagy szitálás várható. A narancssárga - második - riasztási fokozat esetén már jellemzően nemcsak szitálásszerű, hanem eső formájában hulló csapadék okozza a jegesedést, több órán keresztül fennálló és nagyobb területekre kiterjedő ónos csapadékra lehet számítani, helyenként több milliméter vastagságú jégbevonat is kialakulhat.
A riasztás harmadik fokozata a piros riasztás, amely erős jegesedésre, és többfelé várható, tartós, intenzív ónos esőre figyelmeztet. Jellemzően több milliméteres, de helyenként fél centimétert meghaladó jégbevonat rakódhat az utakra, az ónos eső többfelé jégpályává változtathatja az utakat. Ilyen időjárási helyzetekben mind a vasúti, mind a közúti közlekedésben jelentős fennakadások alakulhatnak ki. A fákra rakódó jég jelentős súlytöbbletet hordozhat, így a megerősödő vagy viharossá fokozódó szél nagyobb faágakat törhet le, vagy akár fákat törhet ki.
Nadrai Attila közölte, az ország nagy részén az ónos eső miatt erős jegesedésre kell számítani, ami nagyon veszélyes. Jelezte azt is, hogy az ország északi és nyugati területein havazás is várható.
A hajnalban dél felől érkező csapadék a Kárpát-medencében megülepedett fagyos levegővel találkozva azonnal megfagy, ez okozza a rendkívüli veszélyt. Nadrai Attila szerint szerdán hajnaltól lehetnek olyan helyek is az országban, ahol a jelentős csapadék - a több hete fagyos utakon - akár több centis jégréteget is képezhet. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a kedden helyenként tapasztalható ónos szitálás is veszélyes lehet.
Szentes György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője elmondta, az előzetes figyelemfelhívás az embereknek, a veszélyhelyzetben felelős intézményeknek és önkormányzatoknak szól. Közölte, arra számítanak, hogy a felfagyott utak miatt szerdán megnő a közúti balesetek száma, így a tűzoltóknak több helyre kell majd kivonulniuk. A 15-20 perces vonulási idő is jelentősen megnőhet - fűzte hozzá. Jelezte, a balesetekhez nem feltétlenül a hívások időrendjében vonulnak ki kollégáik, a fontossági sorrendet mindig a veszélyeztetettség mértéke határozza meg.
Szentes György is azt kérte az emberektől, hogy figyeljék a további figyelmeztetéseket és "legyenek kellően bölcsek": a piros riasztás után csak akkor induljanak útra, ha komoly okuk van rá.
Lassan hajts, tovább érsz!
A rendőrség fokozott óvatosságra és lassú közlekedésre hív fel annak kapcsán, hogy az Országos Meteorológiai Szolgálat szerint szerda hajnalban jégpáncél boríthatja majd az utakat az ország nagy részén.
Kiss Csaba, az Országos Baleset-megelőzési Bizottság ügyvezető-elnöke elmondta: azt tanácsolják az autósoknak, hogy ha a szerda reggel jégpáncél fedi az utakat, akkor semmi esetre se induljanak el és mindenképpen várják meg, amíg az út kezelője járhatóvá teszi az utakat.
Hozzátette: ha a jég elolvad, akkor is fokozott óvatossággal közlekedjenek. Akit pedig útközben ér az ónos eső, lehetőség szerint 10-20 kilométeres óránkénti sebességgel haladva próbáljon meg elérni egy biztonságos helyet és várja meg az útviszonyok javulását.
A jégpáncél azért veszélyes, mert ha a járművezető az indokoltnál gyorsabban hajt be egy kanyarba, "állóra fékezheti" a négy kereket, a kocsi pedig ilyenkor megcsúszik a jégen, irányíthatatlanná válik és könnyen baleset lehet a figyelmetlenségből.
Az elmúlt napokban a legtöbb halálos baleset azért következett be, mert a járművezető nem a helyes sebességgel hajtott be a kanyarba, ahol - kellő rutin, tudás hiányában - már nem tudott korrigálni, nem tudta a megfelelő íven tartani a gépkocsit és átcsúszott a szemközti sávba, ahol összeütközött az ott szabályosan közlekedő másik járművel - magyarázta.
Az Országos Baleset-megelőzési Bizottság ügyvezetője azt tanácsolta, hogy az útra kelők szerdán a megszokottnál korábban induljanak el, szánjanak elég időt a közlekedésre. Emellett nagyon fontos - mondta Kiss Csaba -, hogy az autóvezetők ne csak a szélvédőt, de a gépkocsi oldalsó és hátsó ablakait is tisztítsák le indulás előtt, hogy semmi ne akadályozza a tájékozódásukat.
Kiss Csaba felhívta a figyelmet arra is, hogy nemcsak az autósoknak, de a gyalogosoknak is fokozott óvatossággal kell közlekedniük a jeges, csúszós utakon; a rendőrség azt kéri, hogy akinek nem muszáj, az ne induljon szerdán útnak, mert az életkortól függetlenül ilyenkor sokkal nagyobb az elesés veszélye. Megjegyezte: ilyen időjárásban a kerékpárok közlekedése szinte lehetetlen.
Senkit se tévesszen meg a hideg
Dermesztő hideg lesz hétvégén
Hétvége? Irány a Balaton!
MTI