- állítsák össze az adóparadicsomokat tartalmazó listát,
- büntessék meg az együttműködést elutasító országokat,
- valamint az információk automatikus cseréjének révén fedjék fel a fedőcégek valós tulajdonosainak személyazonosságát.
Németország, Nagy-Britannia, Franciaország, Olaszország és Spanyolország pénzügyminiszterei Washingtonban közös sajtótájékoztatón hozták nyilvánosságra kezdeményezésüket, amelyet a 19 legnagyobb gazdaságot és az Európai Uniót tömörítő G20-csoport pénteki miniszteri szintű ülésén terjesztenek elő azzal a céllal, hogy más országokat is csatlakozásra bírjanak.
Feketelista
Az öt európai ország arra kéri a G20-csoportot, hogy tegyen határozott, egyértelmű és konkrét intézkedéseket az adóparadicsomok, valamint a jövedelmek, a tőke és a pénzügyi mozgások elleplezését szolgáló mechanizmusok elleni küzdelemben. A G20-csoport tagjai közül azonban nem minden ország ért egyet azzal, hogy feketelistát kell készíteni az adóparadicsomokról.
A pénzügyminiszterek a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank tavaszi közgyűlésének alkalmából gyűltek össze Washington.
Nehéz lesz mindenkin átverni
George Osborne, a brit pénzügyek irányítója kiemelte: el akarják érni, hogy a javaslatot minden ország elfogadja, és ennek segítségével leleplezzék a pénzmosást vagy korrupciót szerte a világban. A nemzetközi összefogás jelentőségét hangsúlyozta Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter is, rámutatva, hogy az adóelkerülés elleni küzdelem globális választ igényel, el kell érni, hogy a jövőben senki ne bújhasson el bonyolult jogi struktúrák mögé.
Úgy tudni, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetre hárulna az a feladat, hogy állítsa össze az együttműködést a panamai offshore-botrány kirobbanása után is elutasító országok listáját, amelyet az G20-ak hagynának jóvá.
A Panama Papers néven elhíresült, világot megrengető offshore-botrányra egy évet készültek a szerkesztőségek a legnagyobb titkolózás közepette. Magyarországi beavatottja is volt az állami vezetőket lebuktató sztorinak: Pethő András, a Direkt36 oknyomozóportál újságírója a Privátbankár.hu-nak mesélt arról, hogyan göngyölítették fel több száz másik újságíróval együtt az eddigi legnagyobb szivárogtatást >>