Fotó: EPA/Armin Weigel |
Gyászos képet fest a brit menekültügyi rendszer adatbázisa: a 2004 és 2014 között érkezett 231 100 bevándorlónak több, mint harmada csak azután nyújtott be menedékkérelmet, hogy elfogták a hatóságok. Ugyanez az arány a tavaly kiutasítottak közel háromnegyedére volt érvényes, írja a The Times című napilap. A statisztika alapján azok is könnyűszerrel az országban maradhatnak, akiknek lejárt a tartózkodási engedélyük, közülük majdnem 20 ezer menekültnek engedélyezték a maradást ebben az időszakban.
Ki számít menekültnek?
A kihasználhatóság hátterében a pontatlan definíciók állhatnak a lap szerint. Theresa May miniszterelnök egy korábbi nyilatkozatában felhívta a figyelmet arra, hogy az európai országokkal és az ENSZ-szel közösen felül kellene vizsgálni a menekült- és az oltalmazotti státuszt. Véleménye szerint ugyanis jelentős különbség van egy, a politikai helyzet miatt menekülni kényszerült család menedékkérelme és egy, már Nagy-Britanniában tanuló külföldi diák lejárt vízuma között.
A The Times cikke szerint a csúszásoknak több oka is lehet. Sokan traumatizált állapotban érkeznek az országba, embercsempészek elől menekültek vagy hozzájuk tartoznak, ebben az érzelmi állapotban pedig nem az az első dolguk, hogy menedéket kérjenek. A diákok, munkavállalók lejárt vízumának meghosszabbítását is nehezíti, hogy sokszor a hazájukban olyannyira megváltozott a politikai helyzet, hogy veszélyessé válna számukra a visszatérés. A belügyminisztériumnak azonban a benyújtás időpontjától függetlenül minden esetet egyesével kell megvizsgálnia.