2p

Szívesen szállítanak olajat, csak nem oroszt. A horvát miniszter szerint csak az ár miatt vonakodik a magyar kormány.

A horvát gazdasági miniszter, Ante Susnjar közölte, szívesen szállítanak Magyarországra olajat, de nem orosz eredetűt. A Plenković-kormány gazdasági minisztere kijelentette, hogy Horvátország nem kíván a Kreml logisztikai meghosszabbításaként működni, ugyanakkor segíti partnereit az üzemanyagellátás biztosításában.

„Készek vagyunk segíteni az akut zavar elhárításában, az európai jogszabályokkal és az OFAC-szabályokkal összhangban. Senki sem maradhat üzemanyag nélkül”

- mondta a horvát Indexnek megszólalva oldalán. Eközben az Európai Bizottság vizsgálódik az ügyben, összehívásra került európai uniós olajügyi koordinációs csoport.

Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón arról beszélt, hogy a Barátság-vezeték leállítása miatt az orosz vezetékes olajszállításokra fennálló, az uniós szankciók alóli magyar mentesség kiterjed a vezetékes szállítás kiváltására szánt tengeren szállított orosz olajra is. A Mol a miniszter tájékoztatása szerint már rendelt is 500 ezer tonna orosz olajat, amelyet más megoldás híján csakis a horvát tengerpartól induló Adria-kőolajvezetéken lehet magyar és szlovák finomítókba szállítani.

Susnjar egy posztjában arról is írt, hogy ez a vezeték évi 15 millió tonna olaj szállítására képes, így bőven képes lenne kielégíteni a százhalombattai és a pozsonyi finomító évi 8, illetve 6 millió tonnás igényeit, ezért a magyar kormány ragaszkodása a Barátság-vezetéken történő vásárláshoz csak az árra vezethető vissza.

A horvát miniszter azt is hozzátette, hogy a vezetéken történő szállítás – a magyar kormány által magasnak tartott – díja „kerekítési hiba” csupán az olajárhoz képest, ez ugyanis a teljes olajvásárlási ár nagyjából 1 százalékát teszi ki.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megszólalt a Magyar Péter által felvázolt rémisztő hiánnyal kapcsolatban Kármán András
Privátbankár.hu | 2026. július 3. 11:19
A pénzügyminiszter a Magyar Hangnak adott interjút.
Makro / Külgazdaság Gajdos László keményen üzent az akkugyáraknak, egy új főhatóság jöhet
Privátbankár.hu | 2026. július 3. 09:10
Szeptemberben egy új, az akkumulátorgyárakat kiemelten szigorúan ellenőrző főhatóság felállítását tervezi a kormány.
Makro / Külgazdaság Örülhetnek az autósok, az év végéig még tovább eshetnek az olajárak
Privátbankár.hu | 2026. július 3. 08:58
Az amerikai székhelyű Citigroup szerint az év végére akár 60 dollárig is csökkenhet a Brent olaj ára, miután fokozatosan megszűnnek a Hormuzi-szoros körüli ellátási zavarok, és ismét a piaci fundamentumok határozzák meg az árakat. A befektetési bank ezzel több más nagy pénzintézethez hasonlóan további áresésre számít az olajpiacon, írja a Bloomberg.
Makro / Külgazdaság Brutálisan lelassult az orosz gazdasági növekedés
Privátbankár.hu | 2026. július 3. 08:35
Oroszországban májusban nőtt a kiskereskedelmi forgalom és lassult a GDP-bővülés, miközben csökkent a munkanélküliség a gazdaságfejlesztési minisztérium és a statisztikai hivatal adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az amerikai munkaerőpiaci adat
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 17:10
Növekedést vártak, csökkenés lett.
Makro / Külgazdaság A költségvetést érintő döntéseket is hozott a kormány
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 16:44
Erről is szó esett a csütörtöki kormányszóvivői sajtótájékoztatón, ahol a miniszterelnök is ott volt.
Makro / Külgazdaság Hatalmas bejelentést tett a Mol
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 15:32
850 millió zloty értékű kötvénykibocsátással lépett be a lengyel kötvénypiacra a Mol.
Makro / Külgazdaság 552 milliárd eurós jó hírt kapott Brüsszelből Magyarország
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 13:59
A tisztább energiarendszerek kiépítésére ad pénzt az Európai Unió.
Makro / Külgazdaság Ígéretes számok érkeztek Magyarország szomszédjából
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 13:39
Lassult az osztrák infláció.
Makro / Külgazdaság Baljós számok várják azt, aki péntekig vár a tankolással
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 12:34
Lassan újra az eltörölt védett ár környékére kúsznak vissza az üzemanyagárak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG