Buci, Noé és Mídász, a három barnamedve (utóbbi kettő a barnamedve szíriai alfajának képviselője) kijött barlangjából, s jóízűen elfogyasztották tízóraijukat, a többi között hagymát, répát, karalábét, salátát. Kicsit nézelődtek, sétáltak, két lábra álltak, kacérkodtak a fáramászással, majd belekotortak egy üreges farönkbe élelem után kutatva.
Németh Lajos meteorológus elmondta: a medvék nehéz helyzetben vannak, mivel az ország keleti részében süt a nap, tehát ott visszabújnának a barlangjukba. A nyugati országrészben havazik, itt a brumik nem látnák meg az árnyékukat. A Fővárosi Állat- és Növénykert mackói látnak ugyan némi árnyékot, de ez nem elég markáns, ezért nem könnyű a döntés - hangsúlyozta.
Kiemelte: messzemenő következtetést nem lehet levonni a medvék viselkedéséből. A modern meteorológia két hetet tud előre jelezni, ezek alapján a hét közepén tavaszi idő várható, s az állatok valószínűleg ezt érzik.
Régebben az embereknek nagyon fontos volt, milyen idő várható, hiszen ki voltak téve az időjárás viszontagságainak, s nagyon várták a jó időt - modnta Németh Lajos. Igen érdekes, hogy a tavaszi, nyári időszakokra sokkal kevesebb ilyen, az árnyékfigyeléshez hasonló "regula" létezik, az időjárás-előrejelzések népi hagyományai főként a novembertől márciusig tartó időszakra koncentrálódnak - tette hozzá.
A vadludak már tudnak valamit?
Ha hinni lehet a madarak és a halak "jelzéseinek", az idén korán kitavaszodik; a rétimajori halastavak környékéről már útnak indultak az első vadlúdcsapatok, s ívóhelyüket keresik a csukák.
A tavak környékén 10-12 ezer vadliba tanyázik. A tél közepe táján vándoroltak oda az északi jeges tundrákról, de a napokban már megkezdték a visszaköltözést - mondta el hétfőn az MTI-nek Lévai Ferenc, az Aranyponty Halászati Zrt. elnök-vezérigazgatója
Egyre népesebb vadlibacsapatok kerekednek fel, s hagyják el téli tanyájukat. Mostani indulásuk szokatlanul korán következett be, más években március elején szoktak felkerekedni. A tavasz biztató közeledtét jelzik a halak is. A halászok egyre gyakrabban látnak ívóhelyet kereső "csatangoló csukafiakat". Ez a ragadozó a legkorábban szaporodó halfajta, de más években február végén, március elején szokott ívni. A szakemberek szerint mindez enyhe februárt és korai tavaszt jelez.
MTI