Ezután a város főterén, a Jászol téren lévő békeközpontban népes közönség előtt, rövid ünnepség keretében Anton Szalman betlehemi főpolgármester és Tarlós István aláírta a testvérvárosi együttműködésről szóló megállapodást. Bár Anton Szalman főpolgármester még sosem járt Budapesten, tervei szerint jövő tavasszal személyesen is felkeresi a magyar fővárost, hogy jobban megismerje a magyar kultúrát.
Vallási, nem politikai célú a kapcsolat
Betlehem kulturális cserekapcsolatokat és élményeket szeretne a magyar testvérvárostól, továbbá szeretné, ha az ország jobban megmutathatná magát a magyar embereknek, így jobban megismerve a palesztinok és Betlehem kihívásait, valamint, hogy többet tudjanak a Szentföldön élő keresztényekről.
Budapest vezetője beszédében hangsúlyozta: Budapest már számos testvérvárosa van, ezen kapcsolatok egy része inkább csak protokolláris - a Betlehemmel alakuló együttműködésnek Budapest azonban komoly jelentőséget akar tulajdonítani. A testvérvárosi egyezménynek nem politikai céljai vannak, hanem keret teremtése az együttműködéshez a keresztény közösség ikonikus székhelyével, spirituális gyökereivel – tette hozzá Tarlós.
A főpolgármester célja Budapest jobb megismertetése, hogy minél több betlehemi is ellátogasson Magyarországra. Három területen szeretnének kapcsolódni a közel-keleti városhoz: a klasszikus kultúra, irodalom, zene, és képzőművészetek terén, emellett az ifjúság és a sport, valamint az építészetnél szélesebb értelemben vett örökségvédelem területén.
Budapest partner- és testvérvárosai
- Fort Worth – USA
- New York – USA
- Bécs – Ausztria
- Szarajevó – Bosznia-Hercegovina
- Zágráb – Horvátország
- Teherán – Iráni Iszlám Köztársaság
- Tel-Aviv – Izrael
- Peking – Kína
- Sanghaj – Kína
- Krakkó – Lengyelország
- Berlin – Németország
- Frankfurt – Németország
- Firenze – Olaszország
- Lisszabon – Portugália
- Székelyudvarhely – Románia
- Ankara – Törökország
- Beregszász – Ukrajna
Forrás: Budapest Főváros Önkormányzata