A brit kormány sajtókampánnyal, politikai nyomásgyakorlással és jogorvolati kezdeményezéssel próbálja megváltoztatni a belügyminisztérium közbeszerzési döntését,hogy az új kék brit útlevelet ne Franciaországban, hanem Nagy-Britanniában gyárthassák a Brexitet követően.
A brit belügyminisztérium karácsony előtt jelentette be, hogy várhatóan 2019 októberétől ismét a régi formátumú kék brit útlevél kerül forgalomba a jelenlegi bordó helyett. A brit EU-tagság megszűnése után azonban nem az országon belül, hanem Franciaországban gyártanák a régi-új kék útleveleket. A tárca ezzel komoly felzúdulást keltett. A Daily Mail című konzervatív, erőteljesen EU-szkeptikus irányzatú brit tömeglap kampányt indított a döntés megváltoztatására, és az online petíciót keddig 272 ezren írták alá.
Theresa May lehazudta a csillagokat az égről? Szerinte "erős és egységes" marad az ország a Brexit után. Pontosan mához egy évre egy országgal szegényebb lesz Európa. Tovább >>> |
A tervek szerint a gyártást a Gemalto nevű francia-holland cég venné kézbe Franciaországban, a brit útlevelek jelenlegi gyártója, az 1821-ben alapított, angliai székhelyű De La Rue bejelentette, hogy bíróságon támadja meg a belügyminisztérium döntését. Véleményük szerint ugyanis a Gemalto a költségeket sem fedező árajánlattal nyerte el a 11 évre szóló, 490 millió fontos (173 milliárd forintos) megbízást.
Nem véletlen az új szín
A belügyminisztérium szerint a Gemalto-nak adott megbízás 120 millió font megtakarítást jelent a szerződés 11 évi futamideje alatt. Bár a De La Rue elismerte, hogy nem az övé volt a legolcsóbb ajánlat, véleménye szerint viszont a piac ismeretéből adódóan a legmagasabb minőségű és technikailag a legszigorúbb biztonsági szabványoknak megfelelő pályázatot nyújtotta be.
Nagy-Britanniában 1988 óta bocsátanak ki bordó útleveleket az akkori Európai Gazdasági Közösség iránymutatása alapján, ugyanakkor ez nem volt kötelező, inkább csak az egységes kinézet jegyében, az útiokmányok ellenőrzésének megkönnyítése végett harmonizálták a dokumentumok színeit. Mivel London nem tagja a schengeni övezetnék és Nagy-Britanniában nem is létezik személyi igazolvány, így a brit állampolgárok elsődleges útiokmánya továbbra is az útlevél az EU-n belüli utazásokhoz.
Brandon Lewis, a brit belügyminisztérium akkori bevándorlásügyi államtitkára a kék útlevél újbóli meghonosításának decemberi bejelentése után elmondta: ez a döntés is annak a jele, hogy a Brexit egyedülálló lehetőséget teremt a brit nemzeti önazonosság helyreállítására.
Célegyenesben a Brexit-megállapodás fontos szakasza - rábólint az EU? Már nagyon közel jár az Egyesült Királyság és az Európai Unió, hogy megállapodásra jussanak a a Breitet megelőző, átmeneti időszakkal kapcsolatos részletekről – mondta Robin Walker Brexit miniszter. További részletek a Privátbankár.hu-n. >>> |